Ideální dům pro starší pár s odrostlými dětmi
Pár s odrostlými dětmi uvažoval o návratu do města Příbram navzdory tomu, že pracovní povinnosti je odvedly do Prahy. Vyhlídli si pozemek na okraji zahrádkářské kolonie. Dnes na něm stojí malá moderní stavba, trochu extravagantní, avšak nerušivá, která šikmou střechou kopíruje geometrii svahu. Protože děti už odrostly, nebylo třeba velkého domu. Stačily čtyři zdi – dvě téměř plné a dvě naopak téměř prosklené – a pár linií. I když je výsledná stavba minimalistická, má silný charakter.
Majitelé chtěli přízemní stavbu. Architektu Lukáši Pejsarovi šlo též o to, aby nevyčnívala z okolní zástavby. Z tohoto důvodu zavrhli sedlovou střechu. S klasickou plochou střechou by však dům vypadal jako krabice od bot a do tohoto místa by se nehodil. Proto autor projektu navrhl pultovou střechu, která sklonem kopíruje svah, na kterém dům stojí, a přenáší jeho dynamiku.
Díky šikmé střeše nepůsobí přehnaně nápadně a lichoběžníkový profil rodinný domek opticky odlehčuje. I když vypadá jako relativně nízký, uvnitř jsou nadstandardně vysoké stropy a dostatek vzdušného prostoru.
Na devadesáti metrech dvě bytové jednotky
Interiér nabízí dvě bytové jednotky. Hlavní, určená pro majitele, zahrnuje obývací prostor s kuchyní, koupelnu, ložnici a chodbu s knihovnou. Velká knihovna s knihovnickými schůdky byla nutností, protože oba majitelé mají rádi knihy. Proti knihovně pod střechou je úložný prostor.
Druhý „byt“ tvoří vlastně jeden menší samostatný pokoj s koupelnou a kuchyňkou. Může sloužit jako byt pro hosty, výminek pro rodiče ve stáří nebo na podnájem.
Dřevo a zelená barva
Výrazný podíl na podobě domu mělo i zaměstnání majitele. Pracuje jako úředník v lesnictví, a tak bylo předem jasné bohaté použití pohledového dřeva a zelené barvy v interiéru. Design interiéru vyšel z dílny architekta Lukáše Pejsara a je přizpůsoben majitelům na míru. Protože majitel pěstuje kaktusy, nemůže hned u velkého okna v kuchyňské části chybět police na pěstování rostlin.
Jedno z největších prosklení
U menších domů je mimořádně důležité propojení s exteriérem. Díky svažitému pozemku mají obyvatelé domu výhled na vrch Třemošná, i když má dům jen jedno podlaží. Architekt umocnil kouzlo okolí velkými proskleními, která spojují interiér s terasou a následně i se zahradou. Dostatečnou intimitu na pozemku vytváří vzrostlá zeleň. Dům a okolní krajina jsou ve vzájemné harmonii. Díky maximálnímu propojení se zahradou otevřením prosklených dveří v létě vznikne další pobytový prostor.
„Co se týče prosklení, je až neuvěřitelné, že takto malý a skromný dům má jedno z největších rohových prosklení, která jsme kdy na dům instalovali. Rohové okno má patnáct metrů,“ upřesňuje autor projektu.
Jak architekt dosáhl úspory energií?
„Prosklené části domu jsou otočeny na jihozápad. Tato orientace je nejvíce náchylná na přehřívání. I proto jsem navrhl na těchto stranách přesahy střechy, které chrání terasu před deštěm a v létě pasivně stíní interiér. V zimě, když je slunce na obzoru nízko, dům přijímá velké množství tepla díky solárním ziskům,“ vysvětluje autor Lukáš Pejsar.
Nečekaná překážka skoro stopla celou stavbu
Během „papírování“ majitelé spolu s architektem narazili na nečekaný problém. Úřad požadoval, aby majitel opravil příjezdovou cestu, která vede k asi dvaceti dalším chatkám.
„Celou opravu měl zaplatit náš klient, v jedné chvíli dokonce s novým asfaltem a veřejným osvětlením. Nakonec zvítězil selský rozum a dokázali jsme to vydiskutovat. V jedné chvíli to však skutečně vypadalo, že ze stavby nic nebude. Nová cesta by totiž stála více než dům samotný,“ doplňuje architekt.
Kromě knihovny se schůdky má dům ještě jednu skrytou zajímavost. Venku pod dřevěnou terasou dostal prostor sklad na ovoce ze zahrady s úložnými boxy. Jednoduché a levné řešení, které nahrazuje sklep, a přitom nemusíte chodit po schodech.
Dům pod Brdy
architektonický ateliér: Studio 3AE, s. r. o.
autoři: Ing. arch. Lukáš Pejsar
lokalita: Středočeský kraj, Příbram
zastavěná plocha: 149 m²
užitná plocha: 89 m²
plocha pozemku: 714 m²
projekt: 2020
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: BcA. Petr Polák