Jak může vypadat moderní a plnohodnotné bydlení na jihočeském venkově
I v českých vesnicích a na okrajích menších měst si můžete všimnout tendence chaotické výstavby domů. Zdá se, že nejdůležitější je pro investory zaplatit co nejméně za pozemek a postavit co nejvyšší zeď, aby jim nikdo neviděl „do hrnce“. Navíc většina domů nemá žádný výraz – jsou to klasické domy se čtvercovým půdorysem a valbovou střechou, často nevkusně omítnuté.
Majitelé těchto domů potom postupně přicházejí na jejich nedostatky. Najednou si uvědomí, že z okolní krásné krajiny nemají nic, protože si sami znemožnili výhled vysokým plotem. Jedna garáž jim přestane stačit, potřebují pokoj navíc či větší prostor k pěstování plodin. A možná i altánek, bazén, přístřešek na dřevo či místo na gril. Přístavby jsou nekonečné a absolutně bez efektu, výsledkem je chaoticky přeplněný prostor.
Jednoduchý, nenápadný, a přitom velkorysý
Architekti z Atelieru 111 architekti, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, se rozhodli bojovat proti tomuto špatnému návyku vlastní ukázkou, jak může vypadat moderní, plnohodnotné bydlení na jihočeském venkově. „Stavba v Miletíně je naší odpovědí na otázku, jak vstoupit současnou architekturou do prostředí jihočeské vsi.
Od začátku jsme věděli, že chceme vytvořit jednoduchý a velkorysý objem, který uspokojí všechny požadavky rodiny. Dům, který se nebude muset skrývat před okolím, aby si vytvořil vlastní intimitu, protože už samo „souhmotí“ utváří dvůr a zarámuje okolní pole a lesy,“ tvrdí architekti.
Tvar písmene „U“ vytvořil nádvoří
Hmotu sídla vytvořili ze tří bílých celků s oranžovými sedlovými
střechami – následovali tradici a zkušenost. Uspořádali je do tvaru písmene „U“, přičemž rameno, které spojuje dvě ostatní, mírně přečnívá. Díky tomuto uložení vzniklo vnitřní nádvoří, které chrání soukromí obyvatel bez toho, že by se dům musel skrývat za vysokými zdmi bránícími výhledu. Právě naopak, spolupracuje s okolním prostředím. Nádvoří se otevírá směrem do zahrady.
Každé křídlo má jinou funkci
Rozdělení hmoty rodinného domu na tři celky má i další význam – díky němu se podařilo snadno rozčlenit funkce prostorů a rozložit velký objem tak, aby působil co nejméně nápadně a harmonizoval s okolím. V jednom křídle domu se nacházejí technické zázemí, garáž, pracovna a venkovní kuchyň s krytým sezením.
Druhé křídlo, které je souběžné s přístupovou cestou, zahrnuje vstup a hlavní obytný prostor převýšený do krovu. Se dvorem ho propojuje prosklená stěna. Celé třetí křídlo slouží jako intimní ložnicová část a je uloženo co nejvíce do hloubi pozemku.
Skryté úložné prostory, parapet na relaxaci, tři schody do zahrady
Za povšimnutí stojí způsob, jak jednotlivé hmoty na sebe navazují. Z vydlážděného nádvoří se po třech širokých schodech dostanete do zahrady. V interiéru dominuje bílá barva, světlé dřevo, mnoho přirozeného světla – díky velkým prosklením a vhodně umístěným oknům. V chodbě najdete mnoho skrytých úložných prostorů a okno s parapetem, na který si můžete sednout či lehnout a relaxovat.
Jihočeská usedlost v Miletíně
architektonický ateliér: Atelier 111 architekti, s. r. o.
autoři: Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl
lokalita: Dolní Miletín, ČR
zastavěná plocha: 336 m²
užitná plocha: 233 m²
projekt: 2017
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Boys Play Nice