S mizivou šancí na záchranu se chátrající areál nakonec přeměnil v moderní bydlení

16. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Na severních svazích polského pohoří Wieliczka, jen 17 km od hlavního náměstí v Krakově, se nachází farma, která byla původně majetkem benediktinského opatství. V této oblasti žijí obyvatelé Krakova, kteří chtěli byt mimo velkoměsto, a přitom s ním mít stále kontakt – za pár minut jsou v práci, navíc Krakov ze své polohy i vidí, protože leží v údolí.

Když investoři objevili historickou farmu, byla už řádně poznamenaná časem a šance na záchranu nevypadaly moc nadějně. Projekt oživení starých budov vytvořili dva architekti Jan Karpiel a Marcin Steindel ze studia Karpiel Steindel Architektura.

Jejich úkolem bylo zobytnit dvě volně stojící budovy z 19. století, ve kterých byly původně stáje. V 70. letech 20. století přibyl k původní stavbě i chlév. Protože jde o historický objekt, architekti museli dodržovat některá omezení. V rámci nich se měl nový projekt rozvíjet jen na základě původního historického umístění budov.

Znovuzrození farmy Chorowice exterier

foto Karpiel Steindel Architektura

Stavby zachránilo pátrání po minulosti

Součástí přeměny v moderní bydlení bylo i pátrání po dávné minulosti stavby. Investorům se podařilo zkontaktovat s potomky majitelů farmy, sehnali rakouské mapy a archivní fotografie. Až na jejich základě došlo k rozhodnutí zachránit tuto památku před úplným zničením a zapomenutím.

Přečtěte si také:
Rodinný dům z kravína? Architekti ho skryli do pláště ze dřeva

Ačkoliv původně architekti uvažovali o odstranění přistavěného chléva, nakonec se rozhodli jinak. Přeměnili ho v moderní objekt s velkými prosklenými okny s výhledem do parku, na staré duby a nádherné panorama Krakova v údolí. Tímto zároveň vyřešili mnoho problémů souvisejících s tvorbou nových funkcí uvnitř původních stájí. Takto se též dostalo přirozené světlo do interiéru v jedné ze stájí, což by byl jinak problém.

Znovuzrození farmy Chorowice exterier

foto Karpiel Steindel Architektura

Staré a nové se jasně odlišuje

Autoři projektu schválně vytvořili kontrast mezi původním a moderním, starým a novým. Rozdělení na historické a současné mělo zůstat čitelné. Nové části projektu mají fasádu z přirozeně rezavějícího materiálu Corten, který se dnes považuje za materiál budoucnosti. Ladí s barvou sedlových střech na starých budovách. Ty mají typickou bílou fasádu zpestřenou oblouky nad okny a dveřmi.

Znovuzrození farmy Chorowice interié

foto Karpiel Steindel Architektura

Oceněný a chráněný zákonem

Díky důslednému přístupu investora a poctivé práci architektů v památkově chráněné rezervaci nese oživená farma bílo-modré označení nápisem: „Tato památka je chráněna zákonem“. Jedinečné svědectví o boji za ochranu dědictví, kultury a identity regionu, jaké bychom určitě rádi viděli častěji i u nás.

Znovuzrození farmy Chorowice

foto Karpiel Steindel Architektura

Projekt byl oceněn mezinárodní porotou v soutěži European Property Awards 2018 – 2019.

Přečtěte si také:
Dlouhý a úzký venkovský dům? Tenhle je skutečným skvostem

Znovuzrození farmy Chorowice

architektonické studio: Karpiel Steindel Architektura
architekti: Jan Karpiel, Marcin Steindel
lokalita: Chorowice, Polsko
projekt: 2016
realizace: 2017
pozemek: 12 568 m2
zastavěná plocha: 586 m2
užitná plocha: 479 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Karpiel Steindel Architektura

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: historické domy rekonstrukce farmy rekonstrukce stodoly
Sdílejte článek

Diskuze