Ze staré usedlosti třígenerační bydlení: Prarodiče obývají zrekonstruovanou část, mladí si užívají moderní dostavbu
Přestavba usedlosti v severních Čechách propojila dva světy – historický a moderní. Existuje mnoho příkladů, kdy se majitelé snažili zachovat historický dům, ale nebylo to možné z důvodu poškození, narušení statiky, vlhkosti nebo jiných problémů. Navzdory tomu má význam pokusit se zachovat alespoň část starých objektů.
Realizace, kterou řešilo české studio Skvadra architekti, je zajímavým příkladem, jak si může usedlost zachovat typický vzhled domu z pohledu z ulice a poškozenou část nahradit novostavbou.
Usedlost pro tři generace
Spojení moderního s historickým není jen technické či estetické, ale i symbolické. Cílem přestavby usedlosti v severních Čechách totiž bylo vytvořit prostor pro vícegenerační bydlení.
Zrekonstruovaná stavba měla fungovat jako bydlení starších a mladších členů rodiny s dětmi – tedy v konečném důsledku naplnit potřeby tří generací.
Šetrná proměna
Architekti Milena Kubiszová a Ondřej Volný problém starého domu s podélným půdorysem vyřešili pragmaticky. Část, jež byla ve velmi špatném technickém stavu (hospodářský trakt) a nebylo ji možné zachovat, zbourali.
Zůstal dům orientovaný do ulice, který zrekonstruovali. Díky tomu se vzhled ulice a její venkovský ráz prakticky nezměnil. Při obnově kladli velký důraz na zachování původních prvků.
Dostavba, která vyrostla v návaznosti na starý dům, kde původně stály hospodářské stavby, zachovává přesnou půdorysnou stopu někdejšího objektu. Díky tomuto řešení se architektům podařilo citlivě propojit dva světy rekonstruované historické části a moderní novostavby do jednoho celku.
Uzavřený i otevřený
Útulná a uzavřená přední část po kompletní rekonstrukci slouží k bydlení prarodičům. Z dřevěné dostavby se těší mladší generace. Vyniká otevřeným prostorem s dostatkem světla, které se do interiéru dostává díky celoprosklenému štítu. Ten zároveň nabízí příjemné výhledy do okolní krajiny.
„V přední části jsme dbali na vrácení a udržení původních historických prvků – proporce a dělení oken, silueta štítu, jemná vápenná omítka, zachování kleneb, masivních obložkových dveří, použití cementových dlaždic a podobně. V zadním traktu jsme naopak vytvořili velkorysý moderní prostor otevřený až do krovu, s výrazným proskleným štítem s výhledem do volné krajiny,“ konkretizuje Milena Kubiszová.
Jeden obal
Je přímo zázračné vidět, jak jedna část plynule přechází do druhé. Historie se snoubí se současností díky spojovacímu prvku, kterým se stal materiál střešní krytiny. V části původního domu tvoří střechu, novostavbu obaluje i na stěnách, což jí dodává moderní vzhled.
Samozřejmě, dvojí tvář domu zasahuje i do interiéru. Bydlení pro prarodiče je dotvořené historickým nábytkem a zútulněné přírodními materiály. Mladí mají ve své části čistší linie a jednoduchý funkční nábytek.
Upravený dům však není to jediné, co najdete na poměrně rozsáhlém pozemku. Rekonstrukce se dotkla i staré stodoly. Dnes slouží jako venkovní kuchyně s krytým sezením. V podkroví nad ní je dětský svět.
Zrekonstruovaná část chlívků zase vytvořila nevšední průčelí garážového stání. Mezi stodolou a obytným domem vznikl prostor uzavřeného dvora chráněného před očima sousedů či kolemjdoucích, ale i před větrem.
Zatravněnému dvoru dominuje odrostlý ořech, který připomíná minulost usedlosti a propojuje stavby do příjemného celku – harmonické venkovské usedlosti.
Usedlost v severních Čechách
Autoři: Skvadra architekti, Ing. arch. MgA. Milena Kubiszová, Ing. arch. Ondřej Volný
Lokalita: Severní Čechy
Zastavěná plocha: 229,3 m2
Užitková plocha: 344,5 m2
Plocha pozemku: 6 000 m2
Obestavěný prostor: 1 286 m3
Studie: 2018
Realizace: 2021
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: J. Ernest
Zdroj: časopis HOME