Nadčasová rekonstrukce pražského bytu s hravým výběrem materiálů a barev
Domy a byty ze začátku dvacátého století mají své mouchy, a pokud neprošly důkladnou rekonstrukcí, obvykle nevyhovují potřebám dnešních mladých lidí. Podobně na tom byl i stometrový byt v pátém poschodí domu, který byl postaven v jedné z rezidenčních částí Prahy.
Rekonstrukce z dílny ateliéru B² Architecture ho proměnila v otevřený loft v minimalistickém stylu s geometrickými liniemi a nadčasovými až industriálními materiály. Atmosféru v něm po proměně dotváří tyrkysová barva. Už při prvním kontaktu s nemovitostí autoři proměny vnímali silný potenciál, který starý byt v sobě měl.
Nic není v interiéru podstatnějšího než přirozené světlo, a to prostoru nechybělo. Jižně orientovaná okna zabezpečují velmi dobré denní světlo a příjemnou atmosféru v celém bytě.
Jediný samostatný pokoj je ložnice
Dispozice bytu byla původně klasická, řešená jako 2+1 s dlouhou vstupní halou, která blokovala využití velké části bytu. Základní změnou bylo odstranění příček, díky čemuž vznikl otevřený loft s prosklenou příčkou do ložnice. Soukromí v ložnici zabezpečuje sametový závěs. Na ložnici navazuje šatna a hygienické zázemí.
Otevřený prostor spojuje všechny funkce
Otevřený prostor bytu má osmdesát metrů čtverečních a zahrnuje všechny funkce od kuchyně, jídelny, obývacího pokoje až po pracovnu. Jednotlivé funkční zóny jsou odděleny barvami a materiály. Zatímco ložnice je tyrkysovou kostkou, hlavní prostor je převážně monochromatický v kombinaci s dubovými parketami a dalšími dřevěnými prvky.
Původní zeď jako umělecké dílo
„Součástí našeho konceptu byla práce se základními, nadčasovými až industriálními materiály. Jednu z původních zdí se všemi malbami jsme zachovali a zarámovali jako umělecké dílo do nové omítky. Ve vstupu a v koupelně je na podlaze světle šedá penízková guma, topení je z žebrových trubek. V koupelně najdete bílý keramický obklad obdélníkového formátu, který byl oblíbený v první polovině 20. století, ukládaný vertikálně. Podařilo se nám zachovat a restaurovat nejen původní dubové parkety, ale i všechny židle z poloviny století, které jsou české výroby a v bytě zůstaly ze starých časů,“ popisuje proměny bytu a použité materiály architektka Barbara Bencova.
Příčky, barvy, materiály
Je zajímavé, čeho všeho se dá dosáhnout promyšlenou změnou dispozice. Tento projekt ukázal, že ze standardního bytu je možné vytvořit téměř loftový prostor, který vyhovuje modernímu životnímu stylu majitelů. Kromě změny dispozice, včetně odstranění příček při proměně, sehrály velmi důležitou roli materiály a barvy. Kombinace českého nábytku z poloviny minulého století se současným designem a nábytkem vyrobeným na míru dotváří atmosféru bytu s tyrkysovým akcentem.
Apartmá BJM
architektonický ateliér: B² Architecture
autoři: Barbara Bencova, Jiří Matura
lokalita: Praha
plocha: 100 m2
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura