Geniální přestavba čtyřpokojového bytu v srdci Bratislavy
V kvalitně zrekonstruovaném bytovém domě ze sedmdesátých let na bratislavských Palisádách je jeden čtyřpokojový byt příkladem ukázkové obnovy. Architekti z ateliéru What Architects, inspirováni dojmem z celého objektu, navrhli design interiéru s respektem k jeho původní identitě, výrazu a skladbě materiálů v novém autorském pojetí.
Citlivou rekonstrukci čtyřpodlažní nemovitosti ve vyhledávané lokalitě v obklíčení historických městských vil iniciovala jeho obyvatelka – architektka. V domě se nachází devět velkorysých bytových jednotek. Ke každému bytu přísluší alespoň dvě lodžie a vlastní garáž. Prudký svah a výhled na hrad a panorama města nese s sebou osobité kouzlo.
S odkazem na původní design bytu
Byt je orientován směrem do zahrady s hustou zelení, která přerůstá objekt a významně přispívá ke komfortu bydlení. Rozšířením několika lodžií do zahradní části vznikly prostorné terasy.
Jednotku s rozlohou 119,7 metru čtverečního užívá rodina se dvěma malými dětmi. Předěláním lodžie na terasu získala celkem 22,6 metru čtverečního navíc.
Dispozice bytu uspěla, pouze byly nutné drobné úpravy pro zlepšení plynulosti pohybu a organizace úložných kapacit. K novým prostorovým kvalitám přispěla i oblouková nároží vestavěného nábytku z březové překližky.
„Nejen prostorové, ale i materiálové a barevné řešení interiéru navazuje na původní architekturu bytového domu,“ přibližují architekti svůj ideový záměr.
Praktické dělení na tři části
Interiér tvoří tři velké celky: vstupní část s pokojem pro hosty, menší koupelna a kuchyň, centrální část v podobě obývacího pokoje s jídelnou a prostornou terasou a noční zóna se dvěma ložnicemi a koupelnou lemovanými lodžií.
Pokoj proti vstupním dveřím slouží pro hosty. Když děti odrostou, přetransformuje se v plnohodnotnou ložnici. Jeho polohu zvýhodňuje orientace na východ.
Z bývalé uzavíratelné předsíně se vstupovalo do pokoje, samostatného WC, kuchyně a obývacího pokoje. Po úpravě se plocha WC rozšířila o praktický sprchový kout a kuchyň se otevřela a stala průchozí.
Krb jako původní součást bytů
V obývacím pokoji zůstal zachovaný původní zděný krb, ale šamotovým obkladem získal nový, specifický vzhled. Jádro místnosti tvoří minimalistická šedá sedací souprava ve tvaru písmene L a oválný jídelní stůl se šesti židlemi, situovaný u kompletně otevíratelných „harmonikových“ dveří, vedoucích na terasu. Ta má šířku obývacího pokoje a místo opticky prodlužuje.
Podél průchodu mezi předsíní a noční zónou se nachází plná stěna, vybavená nízkými skříňkami a policovým systémem. Stěna proti sedací soupravě se využívá na promítání.
Centrální prostor je otevřený, průchody jsou zbaveny dveří. Pohledový beton na stropě a cihlové zdivo dohromady dávají centrálnímu prostoru estetický ráz a symbolicky poukazují na věk domu.
Šamotové cihly, dubové parkety a terazzo
Stěny všech tří obytných místností ozvláštňuje obklad z režných šamotových cihel. Podlahy v nich, ale i v obývacím pokoji pokrývají repasované původní dubové parkety. Společné prostory bytu s vyššími nároky na údržbu sjednocuje světlá dlažba terazzo.
Původní ložnice patřila k největším obytným místnostem. V současnosti se velikostí rovná sousednímu pokoji. Nové uspořádání půdorysu v noční zóně prodloužilo chodbu a poskytlo dostatečně velké místo pro vestavěnou skříň. Z druhé strany za stěnou se v pokojích nacházejí další skříně v tomtéž nadčasovém designu.
Průhledné dveře neminuly ani koupelnu
Rozloha koupelny se nezměnila, zefektivnilo se však její vybavení. Vana dostala místo pod oknem, umyvadlo, jakož i původní samostatné WC v předpolí této hygienické zóny umístili po pravé straně. Použití terakotových obkladů v obou koupelnách není náhodné, má evokovat taškové střechy domů v okolí, na které byt nabízí nezaměnitelné výhledy.
Snížené parapety na jižní straně propojují místnosti se čtvrtí i městem a do noční zóny přinášejí více světla. Průhledné dveře s nadsvětlíky představují zajímavý bytový prvek, obzvlášť v koupelně. Jsou důležitým zdrojem světla v předsíni i na chodbě.
Bratislavský byt se štědrou terasou
autoři: What Architects (Ing. arch. Tomáš Krištek, Mgr. art. Ing. arch. Ondrej Kurek, Ing. arch. Mária Vaňurová, Ing. arch. Mária Šebová)
lokalita: Novosvětská ul., městská část Staré Město, Bratislava
podlahová plocha: 119,7 m2 + 22,6 m2 (terasa)
návrh: 2020
realizace: 2020 – 2023
Fotogalerie
Text: Katarína Mácová
Foto: Nora a Jakub