Rekonstrukce bytu přinesla dvě samostatné jednotky. Použity byly vizuální triky
Přemýšlíte, jak vyřešit dvougenerační bydlení, nebo byste přivítali pravidelný boční příjem? Byt v centru Bratislavy přináší inspiraci k oběma tématům. Společným jmenovatelem je příběh o tom, jak se běžný třípokojový byt s rozlohou téměř 90 m2 odborným zásahem proměnil na dvě samostatné bytové jednotky se společným vstupem.
Původní stav staroměstského bytu s vysokými stropy měl nepraktickou dispozici, která vysloveně hazardovala se vzácným prostorem. Tmavý nábytek, tmavé tapety a těžké tmavé závěsy vytvářely z jinak rozlehlého bytu ponuré místo. Rekonstrukce byla nezbytná.
Velkou výhodou byla okna orientovaná do dvou stran, která umožnila předělení prostoru na dvě samostatné části. Třípokojový byt tak má okna orientovaná do ulice a garsonka do dvora.
Nápad za milion
Pár zásahů do nenosných příček a Líviin cit pro maximálně funkční využití každého centimetru neuvěřitelně zvýšily hodnotu této nemovitosti. Kuchyni přemístila do otevřené společenské zóny, samostatnou šatnu nahradily nábytkové sestavy v každé obytné místnosti.
Tyto dva tahy a malé ukrojení z původní koupelny přinesly spolu s toaletou pro hosty neuvěřitelných 23 m2. Autorka je proměnila na samostatnou garsonku s minimalistickým, ale kompletním zázemím. Větší byt si i po ukrojení zachoval plnou funkčnost, tři pokoje, a dokonce působí vzdušněji.
„Taková úprava na dvojbyt se může stát ideálním řešením, jak mít nablízku starší rodiče, kteří vyžadují zvýšenou péči, nebo startovací byt pro dospívajícího potomka. Přitom budou mít samostatnou domácnost,“ vysvětluje architektka Lívia Krupová. „Nepotřebujete takový byt pro rodinu? Udělejte si z něho kancelář nebo ho pronajměte, například jako Airbnb, a vylepšete si rodinný rozpočet. Předělávka na dvojbyt se vyplatí i u investičního bytu, kde pronájem dvou bytových jednotek přinese jednoznačně vyšší zisk než jeden byt větší o komoru a samostatnou toaletu.“
Vizuální triky rekonstrukce
Samostatnou kapitolou této vydařené rekonstrukce je práce s optickými triky a se světelností. Základ tvoří bílé stěny a bílý nábytek, který vnesl do temného interiéru jas. Zafungoval zde i druhý prostorotvorný prvek: zrcadla, která ukončují dvanáctimetrovou linii oboustranných průhledů ze společenské zóny.
Pro Lívii je typické i nestandardní situování bezrámových zrcadel, například zespodu stropního průvlaku nad přechodem do koupelny. Přinášejí pocit většího prostoru a zároveň násobí přirozené světlo. Světlý koncept zjemňuje dekor bílého mramoru s žilkováním.
Je tu však ještě jeden zajímavý prvek pro navození pocitu vzdušnosti: druhá linie procházející skrz všechny obytné místnosti – zasklené otvory v příčkách vedle oken. Výběr průhledných židlí má též svoje opodstatnění: odlehčují prostor tím, že se mu přizpůsobí jako chameleón.
Celkové bílo-bílé ladění nechává jako akcent vyniknout výhled na pohybující se zelené listy blízkých stromů, jakoby zarámované v tmavých okenních rámech.
Rekonstrukce bytu v bratislavském Starém Městě
Autorka: Ing. arch. Lívia Krupová, Ateliér FOR
Lokalita: Bratislava, centrum – Staré Město
Celková podlahová plocha: 89 m²
Třípokojový byt: 62 m²
Garsonka: 23 m²
Společná chodba: 4 m²
Návrh: 2018
Realizace: 2019
Fotogalerie
Text: Inéz Búci
Foto: Dušan Cedzo, Sheila Motamedi-Shad
Zdroj: časopis HOME