Změna dispozic interiéru pomocí lehkých příček

26. 03. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Lehké příčky jsou s výhodou využívány nejen při dočasných úpravách bytu či domu, ale také při rekonstrukcích či opravách. Umožňují rychlou a poměrně nenáročnou změnu dispozic interiéru, použité materiály mohou doplnit prostor i z estetického hlediska. Funkce a využití se […]

Lehké příčky jsou s výhodou využívány nejen při dočasných úpravách bytu či domu, ale také při rekonstrukcích či opravách. Umožňují rychlou a poměrně nenáročnou změnu dispozic interiéru, použité materiály mohou doplnit prostor i z estetického hlediska. Funkce a využití se v závislosti na použitých materiálech liší.

Ačkoli jsou velké, vzdušné otevřené prostory současným trendem, ne vždy jsou praktické. Soukromí potřebujeme čas od času všichni, nemusí jít třeba jen o vyhrocené soužití adolescentů s rodiči. Lehké příčky jsou pro dělení velkých prostor ideální, využívány jsou však také všude tam, kde by klasická těžká zděná příčka mohla například nepříznivě ovlivňovat statiku domu. Lehké příčky jsou nenosné interiérové dělicí konstrukce, jimiž lze uspořádat dispozice vnitřního prostoru bytu či domu. Jsou samonosné a určené k členění interiéru na místnosti či k částečnému dělení místností samých, ovšem nejsou oporou pro stropní konstrukce. Splňují stavebně-technické, fyzikální, a dnes už i tepelně-izolační a akustické izolační vlastnosti, takže oddělení jednotlivých místností není pouze provizorní, ale plnohodnotné.

Konstrukce většiny lehkých příček je tvořena dřevěnými hranoly nebo kostrou z tenkostěnných profilů z hliníku či pozinkovaného plechu a opláštěna lehkými deskami – nejčastěji sádrokartonem, sádrovláknitými, cementotřískovými nebo OSB deskami. Ovšem lze využít i další materiály, které dodají příčce zajímavý estetický vzhled nebo speciální vlastnosti, například polykarbonát, sklo, ale i kompozitní materiály, nebo naopak len či konopí a podobně. V závislosti na materiálu lze lehké příčky využít i v prostorách se zvýšenou vlhkostí či tam, kde je nutná větší protipožární odolnost ‑ obkládají se jimi například ocelové či dřevěné konstrukce a podobně.

Ze sádry nejsou jen trpaslíci

Sádrokartony jsou levné, lehké, tvarově stálé a odolné desky, jejichž jádro tvoří směs sádry a skelných vláken nebo rozvlákněného papíru. To je oboustranně opláštěné speciálním kartonovým papírem. Povrch desek je upraven pro tmelení a spojování zvláštním tmelem. Jejich rozměry a tvary jsou rozmanité, lze je také podle potřeby snadno upravit a opracovat. Nejobvyklejší tloušťkou je 12,5 mm, existují však i jiné rozměry. Desky se připevňují na kostru z kovových či dřevěných profilů, v místech, kde počítáme se zavěšením zařizovacích předmětů, je nutné zvýšit počet nosných profilů v konstrukci. Ve vlhčích částech bytu (koupelně, na WC, v kuchyni) je vhodnější použít na stavbu příček impregnované desky ze zeleného sádrokartonu, odolnějšího proti vzdušné vlhkosti. Ovšem ve sprchovém koutu je i tak nezbytné opatřit sádrokarton hydroizolací. Světle červené desky jsou naopak vhodné pro prostory s vyššími požadavky na protipožární ochranu. Sádrokarton je používán na budování různých částečných předělů, poliček či designových sestav lehkých úložných prostor v bytě.

Jestliže potřebujeme příčku s vyššími nároky na pevnost, statické zatížení, vyšší zvukovou izolaci nebo na odolnost proti ohni či vlhkosti, je vhodné pro její stavbu použít sádrovláknité desky, vyrobené z recyklovaného papíru, zpracovaného na celulózová vlákna, a sádry. Tato směs je pak za přidání vody a bez přídavku jiných pojidel slisována pod vysokým tlakem na pevné desky. Díky této technologii jsou sádrovláknité desky homogenní, mají vyšší objemovou hmotnost, a proto také lepší vlastnosti. Povrchová úprava zvyšuje homogenitu a odolnost povrchu desky. U nízkoenergetických i pasivních dřevostaveb jsou desky využívány pro konstrukci stěn v interiéru i v exteriéru.

(foto: Knauf Praha)

(foto: Knauf Praha)

Deska Knauf TOPAS je ideální pro stavbu příček a předsazených či šachtových stěn, u kterých je vyžadována vysoká únosnost pro zavěšené předměty prostřednictvím hmoždinek tj. v kuchyních, koupelnách, bytových jádrech apod.

Speciálně upravené desky mohou sloužit ke zlepšení prostorové akustiky sálů či kanceláří, případně pro stínění RTG záření a podobně. Desky mohou mít také speciální povrchovou úpravu, která zajistí vyšší tvrdost, a tedy odolnost vůči vnějšímu mechanickému poškození. Snadná a variabilní je i povrchová úprava desek – lze je omítat, stěrkovat, natírat, obkládat či tapetovat.

(foto: Knauf Praha)

(foto: Knauf Praha)

Konstrukce lehkých příček je tvořena kostrou z dřevěných hranolů nebo tenkostěnných profilů z hliníku nebo pozinkovaného plechu, opláštěnou deskami z různých materiálů.

(foto: Fermacell)

(foto: Fermacell)

Deska Fermacell Firepanel A1 navazuje na výborné protipožární vlastnosti standardních desek Fermacell, které mají třídu reakce na oheň A2. Její protipožární parametry se opírají o novou recepturu a o použití nehořlavých vláken.

Konstrukční dutina mezi deskami je obvykle vyplněna tepelnou izolací, která má také funkci akustické izolace, vnitřním prostorem lze kromě toho vést i potřebné sítě.

(foto: Fermacell)

(foto: Fermacell)

Sádrovláknité desky Fermacell s profilovanými TB hranami jsou vhodným řešením pro rychlou a nákladově úspornou výstavbu vnitřních příček, opláštění stropů a střešních šikmin. Hlavními výhodami použití těchto desek je rychlé a snadné vytvoření rovné plochy. 2/3 upevňovacích prostředků se přetmelí v jednom pracovním kroku při tmelení spáry, při zpracování nevzniká žádný prořez.

Dřevo to jistí

Při stavbě domů jsou často využívány i nejrůznější desky na bázi dřeva. Ty se však od sebe vzájemně liší v závislosti na vstupním materiálu a výrobním postupu. Klasická dřevotřísková deska (DTD) je vyráběna lisováním vrstvy dřevěných tříděných třísek smíchaných s lepidlem, vytvrzovacími prostředky a aditivy. Použité přídavné látky ovlivňují odolnost proti vodě a houbám a hořlavost. Desky mohou být laminované nebo dýhované. Obvykle se používají jako konstrukční materiál k opláštění rámových konstrukcí stěn dřevostaveb, možnosti jejich využití jsou ale mnohem širší.

Dalším typem desek na bázi dřeva pro stavbu lehkých příček jsou dřevovláknité desky. Jsou vyrobeny lisováním vláken dřeva nebo jiných materiálů na bázi dřeva, a podle tvrdosti se dělí na měkké (DVD), polotvrdé (MDF) a tvrdé desky (HDF). Dřevovláknité desky mají dobré tepelně-technické a akustické vlastnosti, jsou odolné vůči mechanickému zatížení a jsou velmi dobře opracovatelné.

Často využívanými deskami na bázi dřeva jsou OSB desky. Vyrábějí se z obdélníkových plochých štěpek s přídavkem speciálních pryskyřic lisováním za vysokého tlaku a teploty. Hmota je položena obvykle ve třech vrstvách, přičemž různá orientace jednotlivých vrstev ovlivňuje mechanicko-fyzikální vlastnosti výsledného produktu. Desky mohou mít broušený povrch a mohou být opatřeny perem a drážkou. Jsou pevné, vodovzdorné a slouží jako konstrukční desky při stavbě domů. Vyznačují se dále tuhostí, odolností proti vlhkosti vzduchu, mají výborné fyzikální a mechanické vlastnosti.

(foto: Kronospan)

(foto: Kronospan)

OSB desky skýtají mnohostranné využití ve stavebnictví. S výhodou jsou používány nejen jako konstrukční materiál, díky zajímavému vzhledu se uplatní i v interiérovém designu.

Kompaktní desky

Poměrně novým materiálem, který si však rychle získává své místo, je silnostěnný vysokotlaký laminát, velmi odolný proti mechanickému poškození, vlhkosti, ohni. Pro výrobu kompaktních desek z tohoto materiálu se používá vrstvený papír, impregnovaný pryskyřicemi, který je při vysokých teplotách a tlaku slisován v homogenní pevný materiál. Díky tomu jsou desky odolné proti oděru, nárazům, ale i působení chemikálií. Jejich předností je široká paleta barev a dekorů a snadná údržba.

(foto: Kronospan)

(foto: Kronospan)

Kompaktní desky z vysokotlakého laminátu v tloušťkách od 1 mm do 40 mm jsou vhodné pro speciální vodorovné a svislé aplikace se zvýšenými požadavky na odolnost proti vlhkosti, např. dveře, příčky, stěny a samonosné konstrukční prvky. Kromě široké škály barev nabízejí také možnost digitálního potisku.

Zvláštním materiálem je tzv. odlehčená dřevotříska, v níž je velký podíl dřeva nahrazen rychle dorůstajícími užitkovými rostlinami. Desky BalanceBoard jsou až o 30 % lehčí než běžné DTD, jejich použití je však stejné.

S příchutí cementu

Cementoštěpkové a cementotřískové desky jsou s výhodou využívány pro rychlou stavbu dělicích stěn. Vyrábějí se z dřevěných štěpek nebo třísek, portlandského cementu a hydratačních přísad. Využívají předností dřeva a cementu, přičemž cement zde slouží jako pojivo, které deskám dodává tvrdost a odolnost vůči ohni i působení vlhkosti. Na rozdíl od tradičních cementovláknitých desek jsou tyto desky lehčí. Cementoštěpkové desky mají pórovitou strukturu a hrubý povrch, který umožňuje omítání maltami. Desky jsou mrazuvzdorné, mají dobré mechanické a zvukově- a tepelně-izolační vlastnosti. Cementotřískové desky se vyrábějí lisováním směsi jemných dřevěných třísek, kvalitního cementu a hydratačních přísad, díky vnějším vrstvám směsi s jemnými třískami získávají již při výrobě hladký povrch. Desky jsou homogenní, tvrdé, odolné také proti plísním, dřevokazným houbám a hmyzu. Mají i dobré zvukově-izolační vlastnosti, jsou mrazuvzdorné a odolné proti působení benzínu a olejům.

(foto: Cetris)

(foto: Cetris)

CETRIS® FINISH je cementotřísková deska s hladkým povrchem opatřená základním podnátěrem a finální povrchovou úpravou dle vzorníku.

(foto: Cetris)

(foto: Cetris)

Cementořísková deska CETRIS® AKUSTIC je vyráběna opracováním (vyvrtáním pravidelných otvorů) základního typu desky CETRIS® BASIC. Touto úpravou je kromě stávajících vysokých mechanických parametrů dosaženo i lepších akustických vlastností.

Nechť vstoupí světlo

Pomocí průhledných či průsvitných stěn a příček je možné rozdělit dispozice interiéru a současně zachovat přístup denního světla i v částech bez oken. Lze je využít v koupelnách, pracovnách, ložnicích i dalších zónách domu či bytu, dané prostory mohou oddělit nejen opticky, ale i akusticky. V interiéru jsou současně také výrazným estetickým a dekorativním prvkem. Nejčastěji používanými materiály jsou v tomto případě skleněné luxfery, dekorační sklo nebo polykarbonátové desky. Jednoduché z hlediska stavby a cenové přístupnosti jsou právě příčky z polykarbonátu, a to jak plného, tak komůrkového. Mají dostatečnou pevnost a lze vybírat mezi čirými i probarvenými druhy.

(foto: Titan-Multiplast)

(foto: Titan-Multiplast)

Plasty patří v současnosti mezi nejvýznamnější materiály pro transparentní příčky. Plastové průhledné desky tvoří základní stavební prvek moderních konstrukcí dělicích stěn a příček.

TEXT DANA D. DAŇKOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt dispozice dřevokazný hmyz příčky rekonstrukce sadrokarton
Sdílejte článek

Diskuze