Nová vize televize

16. 02. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Televize je dnes nejen zdrojem informací a (nepříliš oceňovanou) alternativou trávení volného času – moderní technologie umožnily, aby se stala také interaktivním centrem domácí zábavy i komunikace. Ti z vás, kteří se bez „největšího žrouta […]

Televize je dnes nejen zdrojem informací a (nepříliš oceňovanou) alternativou trávení volného času – moderní technologie umožnily, aby se stala také interaktivním centrem domácí zábavy i komunikace. Ti z vás, kteří se bez „největšího žrouta času“ obejdou, mohou následující stránky klidně přeskočit. Pro ostatní budou možná zdrojem informací, které by vás měly dovést k tomu nejvhodnějšímu řešení pro vaši domácnost.

 

První otázka zní – potřebujete vůbec novou televizi? Pokud ta vaše stará objemná „bedna“ pořád slouží a vy v televizi sledujete zejména české původní seriály (ať už archivní, nebo ty nové) nebo zprávy, v zásadě není k její výměně žádný důvod. Klasické obrazovky označované jako CRT poskytují velmi kvalitní obraz – přirozené barvy, dobrou odezvu. Ani u nejrychlejšího hokeje nemusíte hledat puk nebo sledovat rozmazané kontury sprintujících hráčů (mám na mysli zámořskou soutěž…). Navíc si na klasickou TV můžete odložit třeba rodinnou fotografii, mísu s ovocem nebo fotografický LCD rámeček s prezentací fotografií z letní dovolené či dětského karnevalu. Pokud ale „sjíždíte“ každý hollywoodský trhák na blu-ray nosiči nebo máte přístup k televiznímu vysílání ve vysokém, tzv. HD rozlišení (u nás pořád ještě jen v testovacím provozu), hledejte přístroj, který špičkové vlastnosti signálu využije.

Řada Cinema 21:9 Gold je novým přírůstkem do rodiny televizorů s poměrem stran stejným jako v kině – využívá tedy skutečného formátu hollywoodských filmů. Samozřejmostí je Full HD zobrazení, frekvence 400 Hz Perfect Motion Rate a výkonné zpracování obrazu Pixel Precise HD pro dosažení ostrého a plynulého obrazu. Řada Cinema 21:9 Gold je doplněna dvoustrannou technologií Ambilight Spectra 2. Má internetový prohlížeč a umožňuje hraní her dvou hráčů bez dělení obrazu – každý hráč vidí přes svoje 3D brýle jen svůj obraz. Televizi s označením 50PFL7956H a 127cm úhlopříčkou seženete za cenu cca 50 000 Kč s DPH. (foto: Philips)

Vždy připraven

Rozdíl mezi televizory s nižším (HD ready) a vyšším rozlišením (Full HD) je ve schopnosti zobrazovat různé typy signálu. HD ready zobrazuje signál 720p (1280 × 720 bodů), tedy 720řádkový neprokládaný obraz, nebo 1080i – 1080řádkový prokládaný obraz. Full HD televize dokáže zobrazit rozlišení 1080p (1920 × 1080 bodů), zobrazuje tedy signál na 1080 řádkách najednou. V tomto rozlišení ale vysílání prozatím nenajdete, vychutnáte si je třeba u filmů na blu-ray discích. Když si uvědomíte, že aktuální pozemní digitální vysílání má rozlišení 720 × 576 bodů, může se zdát, že jakákoli investice do lepších přístrojů je zbytečným vyhazováním peněz. Díváte-li se jen na zprávy či na Večerníček z nevelké vzdálenosti, oprašte pořádně svůj CRT a na moderní televizi klidně až do „dožití“ té staré zapomeňte.



Do bílé barvy ladí svůj letošní sortiment hned několik výrobců domácí elektroniky. Na snímku elegantní bílé řešení od Samsungu: kombinace televize 3D LED SMART TV s tenkým bílým rámečkem a domácího kina Samsung HT-D7200 se zvukem Premium Sound. (foto: Samsung)

Přehled stanic, které vysílají ve vysokém rozlišení, najdete třeba zde: www.parabola.cz/prehledy/hdtv/. Informujte se ale u svého poskytovatele signálu (ať už jste v síti UPC, O2tv, Skylinku, nebo u některého z dalších pozemních, kabelových či satelitních provozovatelů) – ne všechna HD vysílání u všech stanic, které jsou v tomto formátu šířeny, tito provozovatelé podporují. Pokud chytáte signál nezávisle přes satelit, je požitek z HDTV pouze otázkou vašeho přijímače. Ale pozor – pokaždé se jedná pouze o signál 720p či 1080i!

Uhlopříčka
Podíváte-li se do moderních obýváků, mohlo by se zdát, že velikost televizního přijímače je určitým způsobem dokladem sociálního statusu majitele. Nebo (ještě pravděpodobněji) často platí, že monstrobrazovka v bytě s dispozicí 1+kk o ploše 40m2 svědčí spíše o nějakém neřešeném komplexu majitele než o jeho zálibě ve filmovém umění. Pro výběr té pravé velikosti obrazovky jsou určující tři kritéria: velikost místnosti (vzdálenost  pozorovatele od TV), divácké návyky a cena. „Obecně se uvádí, že vzdálenost od TV by měla být přibližně 2,5násobek úhlopříčky – ale samozřejmě s ohledem na kvalitu signálu,“ uvádí na pravou míru uhlopříčkové mýty Martin Benko ze společnosti Philips. Převedeno do reality – SD signál bez problémů zvládnete i z těsné blízkosti televize; čím vyšší kvalita, tím je i optimální vzdálenost vyšší.

LED televize Philips Cinema 21:9 Platinum je vybavena technologií 3D Max. Využívá aktivní 3D technologii a poslední generaci vysokorychlostních panelů. Má Full HD rozlišení, pozorovací úhel 180 stupňů a minimalizuje výskyt nechvalně známých „duchů“. Má zobrazovací frekvenci 1200 Hz Perfect Motion Rate a technologii LED Pro, doplněnou o technologii Ambilight Spectra 3, jež opticky zvětšuje obraz promítáním světla ze tří stran na okolní stěnu. Vysoce účinný 3D vysílač zabudovaný přímo v televizním rámu je schopen komunikovat s velkým počtem aktivních 3D brýlí najednou. Navíc nabízí internetové připojení bez omezení. Na obrázku verze 58PFL9956H – špičkový obraz, neobvyklý formát 21:9 a gigantická úhlopříčka 147 cm se podepisuje i na ceně televizoru, který začíná na 90 000 Kč s DPH. (foto: Philips)

Třetí rozměr televize

Řekli jsme si ale, že pokud investujete do TV přijímače, mohou být vaše očekávání ještě vyšší. Loni se na módní vlně vezly 3D televize. Se střídavými úspěchy. I když výrobci TV si úspěch této technologie pochvalují, pro zákazníky je navíc příjemný i masivní propad cen (oproti loňsku nezřídka až o 40–50%) a podle americké filmové produkce se zdá, že vlna 3D ještě nějakou chvíli „pojede“, mnozí náročnější diváci již odhalili, že špatný film ani třetí rozměr nezachrání. Když je takovéto sledování navíc podmíněno nošením ne úplně pohodlných (aktivních či pasivních) brýlí, je možné, že s konečnou platností půjde o slepou uličku. Budoucnost mají spíše „nebrýlové“ 3D systémy, které se tu a tam začínají objevovat u některých výrobců (Toshiba). Ano – vizionáři tvrdí, že 2D TV je prostě zastaralá, nechme však výrobce, ať se ještě chvíli s výbavou její mladší sestry popasují.



Výrobci 3D televize už na nás necení zuby, ale sázejí na mírnější komunikaci. Slibují třeba život jako v akvárku. (foto: Panasonic)

TV jako centrum zábavy

Pokud obrazovku využíváte i pro likvidaci desítek nepřátel v Call of Duty (znalí vědí) nebo doma organizujete virtuální olympiádu, musí vás více než rozlišení zajímat kompatibilita televize s vaším herním zařízením. Grafika zařízení by měla „umět“ stejné rozlišení jako TV. Důležité je rovněž zkontrolovat množství a typ různých vstupů, které televize podporuje. A pokud jde o hry – zde oceníte i 3D TV (a to nejen  v případě her, které třetí rozměr podporují). V případě, že se vaše interaktivní zábava s počítačem omezuje na zalévání zahrádky ve FarmVille na Facebooku, nemá propojování PC s TV valný smysl. Jinak kupříkladu na nejnovějších 3D televizích od Philipsu lze využít paralelního hraní dvou hráčů bez dělení obrazu – každý z hráčů vidí prostřednictvím svých 3D brýlí pouze svůj obraz.



Pokud vás omrzí sledovat 356. díl oblíbeného seriálu a popojíždění po D1 vás hluboce frustruje, odreagujte se třeba takto. Řidičák není podmíněn dosažením určitého věku. (foto: Panasonic)

Chytrá TV

Ano, musíme se smířit se skutečností, že nejen počítač či telefon, ale i lednička a potažmo televize bude za chvíli chytřejší než my. Výrobci televizorů hodně sází na připojení přístroje na internet a využití služeb s tím spojených. Nejsmysluplnějším se zdá využívání speciálních aplikací, jakými je například „telefonování“ přes Skype. Ovšem pozor, pokud chcete obraz nejen přijímat, ale i vysílat, potřebujete připojit webkameru! „Smart TV“ nabízejí obvykle i přístup k facebookovému účtu, sledování videí na YouTube či vstup do online databáze filmů apod. Ne všechny proklamované služby však využijete u nás (je to podobné jako donedávna (ne)dostupnost online obchodu s hudbou iTunes). Proto někteří výrobci (například Philips) umožňují prostřednictvím TV i neomezené surfování po webu – stačí jen zajistit potřebné připojení (u nejlepších přijímačů dokonce bezdrátové wi-fi).



Postupným ztenčováním rámečku ubývá designérům možnost seberealizace. Jednotliví výrobci proto kladou velký důraz na ztvárnění detailů – jedním z nich je třeba panel ovládání. (foto: Panasonic)

Technologie

Ještě před pár lety, kdy ploché televize vstupovaly na trh, hrál naprosto zásadní roli výběr té pravé technologie. Plazma či LCD?, zněla tehdy otázka přímo hamletovská. Zastánci jedné či druhé technologie přitom po sobě neváhali střílet těmi nejtěžšími kalibry: rozlišením, kontrastem, obnovovací frekvencí obrazu, úhlem sledování či zobrazováním černé. „Plazma“ představovala trošku snobský high-end, který musel čelit lidové LCD revoluci. Dnes se vody uklidnily – částečně i proto, že mnozí výrobci zjistili, že je pro ně výhodnější zakopat válečnou sekeru, zařadit do výrobního programu i „nepřátelskou“ technologii a výběr nechat na zákazníkovi. Poté, co LED technologie nahradila klasické LCD displeje (jedná se o prakticky stejnou, pouze vylepšenou technologii), padly mnohé předsudky vůči levnějším obrazovkám z tekutých krystalů. I když pravověrní „high-endisté“ zůstávají věrni plazmě (třeba kvůli hodnotám obnovovací frekvence až 600 Hz u plazmové versus obvyklých 200 Hz u LED obrazovky), rozdíly jsou pro běžného uživatele prakticky nepoznatelné. Navíc jen díky útoku LCD/LED klesly ceny plazmových TV na přijatelnou úroveň. Výrobci preferující LED se intenzivně snaží tuto technologii neustále vylepšovat a experimentují s podsvícením displeje, čímž dosahují lepšího obrazu. Výrobci plazmových TV se zase soustředí – mimo jiné – na téma spotřeby elektrické energie, které bylo donedávna oproti LCD/LED výraznou slabinou. Ideální je vyzkoušet, jak televize „hraje“ – a to jak z paměťového média (pevný disk, DVD či blu-ray), tak i televizní signál. Vyberte si, který obraz je vám příjemnější.

Televize řady Philips DesignLine jsou dalším příspěvkem výrobce do boje proti „černé“ elektronice. LED televize DesignLine jsou navrženy zvláště pro nízké skříňky v obývacích pokojích – mají totiž mírný sklon šesti stupňů a poskytují tak více pohodlí při sledování ze všech úhlů. Televize této řady jsou vybaveny technologií Ambilight, která zvětšuje obraz do dvou stran. Přístroj je dostupný ve standardních velikostech, ale i v menších rozměrech 56 cm (22”) x 66 cm (26”), a tak se hodí i do menších bytů, dětských pokojů nebo ložnic. Řada DesignLine disponuje technologiemi Easy 3D či Smart TV. Tento typ se 107cm obrazovkou seženete na internetu za cenu těsně pod 30 000 Kč s DPH. (foto: Philips)

Design

Jedná se o při výběru televize možná nejpodceňovanější, ale o to důležitější kritérium. Zeptejte se kteréhokoli výrobce technologicky vyspělých produktů – od praček přes auta až po televize: zákazník vždy přikládá významnou váhu tomu, co se mu čistě pocitově líbí. Aktuální trendy směřují k ultratenkým televizím a „nečerným“ provedením. V módě je bílá, chrom, různé ambientní osvětlení… I když se design nedá zařadit do žádné srovnávací tabulky, mnohdy je právě on rozhodujícím faktorem při výběru. Pokud navíc patříte mezi umírněné konzumenty televizního vysílání, je pravděpodobné, že váš přijímač bude mnohem častěji vypnutý než zapnutý. A jeho tvar, barva či detaily provedení stojanu budou daleko důležitější než jeho jakkoli inteligentní vnitřnosti. A paradoxně – z redakčních zkušeností víme, že „vzhled“ je v případě televizí mnohem důležitější pro ženy než pro muže. Takže to s námi nakonec přece jen nebude tak zlé…

Televize Philips Econova Eco Smart TV LED 46PFL6806H má na svém kontě rovněž cenu EISA 2011 v kategorii Evropský ekologický televizor roku. Porotu zaujal jednak nízkou spotřebou, ale třeba i sluncem nabíjeným dálkovým ovládáním. Jak šetrná televize šetří vaši kapsu, musíte posoudit sami – internetová cena TV s úhlopříčkou 117 cm se pohybuje kolem 23 000 Kč s DPH. (foto: Philips)

Zeptali jsme se Martina Benky, produktového manažera Philips pro Českou i Slovenskou republiku.
Jaká další kritéria rozhodují o kvalitě televize?
Full HD pokládáme dnes za samozřejmost, kontrastní poměry jsou už dnes na úrovni, kdy o nějakých číselných rozdílech nemá smysl hovořit. Výjimkou jsou další technologie, jako třeba direkt LED s možností 2D tlumení jasu (u Philipsu označované jako LED PRO), které na rozdíl od běžných (EDGE) LED TV nemají diody umístěné po obvodě displeje, ale přímo za ním v určitých segmentech. To umožňuje měnit jejich jas v závislosti na konkrétním obraze – přímo na obrazovce. Díky tomu je kontrast daleko vyšší než u jiných dostupných technologií.
Co dalšího se dá ještě u TV vymyslet?
Vyvinuli jsme kupříkladu filtr Moth Eye, inspirovaný antireflexní strukturou oka noční můry. Díky nanotechnologiím jsou televize Philips opatřené tímto filtrem schopny ještě více zvětšit kontrast, prohloubit tmavé odstíny a zvýšit jas bez nechtěných odrazů.

TEXT: Matej Šišolák
FOTO: archiv firem
ZDROJ: časopis HOME JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: byt černice Od partnerů spotrebice televize
Sdílejte článek

Diskuze