Zdroj: istock.com

Víte, jak pečovat o hlavní domácí spotřebiče, aby správně fungovaly? Tyto tipy a triky vám můžou být nápomocné!

01. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Domácí spotřebiče jsou důležitou součástí našeho každodenního života. Bez nich bychom si neuměli představit běžné domácí práce jako praní, vaření či úklid. Aby však tyto spotřebiče fungovaly co nejefektivněji a mohly nám tak co nejvíce ulehčit práci, je také důležité se o ně správně starat. V tomto článku se proto podíváme na několik způsobů, jak pečovat o domácí spotřebiče, abychom zajistili jejich dlouhou životnost a efektivitu.

Chladnička

Chladnička patří mezi naše největší a nejpoužívanější kuchyňské spotřebiče vůbec. Ve dne v noci udržuje potraviny čerstvé a každá porucha by nás mohla stát znehodnocení potravin v hodnotě několika stovek až tisíců korun.

Pravidelnou údržbu chladničky zvládnete sami. Stačí, když budete dodržovat následující postupy:

  • Dveře chladničky otevírejte jen na nevyhnutně krátkou dobu – díky tomu zabráníte jejímu zvýšenému úsilí o udržení nízkých teplot.
  • Nezapomeňte vyměnit těsnění chladničky, pokud už není nejnovější nebo jste si všimli, že je někde prasklé. Tato jednoduchá oprava vám pomůže udržet vaše potraviny déle čerstvé a ušetří vám tím výdaje za energie.
  • Police chladničky otírejte vždy pouze vlhkou houbou nebo papírovou utěrkou, abyste omezili usazování vlhkosti a nečistot. Také můžete použít jedlou sodu a ocet, což jsou známé přírodní (antibakteriální) čističe.
  • Pokud ním vaše chladnička disponuje, tak každých několik měsíců vyprázdněte zásobník na kostky ledu, aby led (či voda z něj), který/á zůstal/a na dně zásobníku, nezatuchl/a.
  • Poté vyměňte každé tři měsíce filtry dávkovače ledu a vody v chladničce, abyste je udrželi čisté a pomohli tak jejich efektivnímu provozu.
  • Tento krok je obzvláště důležitý, jelikož zaprášené cívky obírají chladničku o energii a ta se pak přehřívá a nefunguje tak, jak má. Proto vysajte cívky chladničky, abyste zlepšili proudění vzduchu a odstranili nahromaděný prach.
  • Když máte chladničku odtaženou ode zdi, tak rovnou vyčistěte veškeré napadané a zatoulané nečistoty pod ní.
Čištění poliček v chladničce

Zdroj: istock.com

Myčka nádobí

Myčka nádobí je skvělým doplňkem do domácnosti, protože vám pomůže ušetřit vodu a vyhnout se tak ručnímu mytí špinavého nádobí. Avšak i ona si zaslouží péči, aby správně fungovala.

Následující tipy pomohou vaší myčce nádobí vydržet déle a lépe mýt:

  • Než vložíte znečištěné nádobí do myčky, nejprve jej opláchněte, abyste zabránili ucpání odtoku částicemi jídla.
  • Filtr myčky vyčistěte, tím zvýšíte její účinnost a odstraníte zápach z přístroje.
  • Pravidelně otírejte také ostřikovací ramena myčky, abyste odstranili nánosy nečistot, které by mohly bránit pohybu ramen. Pokud máte doma tvrdou vodu, tak pamatujte, že ta dokáže vytvářet nánosy minerálů na ramenech a kolem otvorů, takže je dost možné, že je budete muset namočit bílým octem, aby usazeniny povolily.
  • Ocet je přírodní čistidlo, takže se jím nebojte vyčistit také zbytek myčky. Stačí, když nalijete trochu octa přímo do spodní části. I když je myčka na nádobí zrovna prázdná, tak spusťte prací cyklus.

Tímto způsobem byste ji měli čistit přibližně každý měsíc.

Čistění filtru v myčce nádobí

Zdroj: istock.com

Trouba

Rozlité tekutiny v troubě odstraňte vždy ihned, jakmile se objeví. Díky tomu se jídlo nepřipálí do topných komponentů. Každé čtyři měsíce proveďte hloubkové čištění. To prodlouží životnost spotřebiče a zvýší jeho účinnost. Pokud je to možné, troubu umyjte ručně namísto programu samočištění. Tato funkce je sice užitečná, ale při opakovaném používání může poškodit elektrické součásti spotřebiče.

Takže raději vyzkoušejte tyto DIY hacky na čištění trouby:

  • Odpojte spotřebič ze zásuvky.
  • Do trouby opatrně vložte hrnec s vařící vodou a zavřete dvířka. Pára z hrnce uvolní veškeré usazeniny a umožní vám tak snadno setřít všechny nečistoty houbičkou nebo papírovou utěrkou.
  • Jakmile otřete rošty a vnitřní stěny trouby, vyjměte je a umyjte v myčce nádobí (můžete je umýt i ručně – záleží na vás, co je pro vás pohodlnější), abyste je důkladně vydezinfikovali.
  • Zatímco jsou rošty z trouby venku, vyčistěte těžko přístupná místa uvnitř trouby. Hlavně nedovolte, aby se čisticí roztok dotkl topných těles trouby. To by mohlo způsobit zápach spáleniny a poškození při opětovném zapnutí trouby.
  • Z půl šálku jedlé sody a teplé vody si vyrobte domácí čisticí pastu. Tu naneste na odolné skvrny v troubě a nechte ji působit přes noc. Druhý den pastu setřete. K odstranění zbývajících skvrn použijte papírovou utěrku namočenou v bílém octu.
  • Po důkladném vyčištění vnitřku trouby věnujte trochu péče také jejímu vnějšímu povrchu.
  • Před opětovným zapojením spotřebiče ještě vysajte zadní stranu. Odstraňte veškeré nánosy prachu a promažte motor ventilátoru, abyste zlepšili udržování teploty přístroje.
Čistění zamaštěné trouby

Zdroj: istock.com

Sporák

Plynové sporáky jsou ideální, protože si na nich můžete regulovat teplotu a všestranné možnosti vaření. Tyto sporáky mají vyvýšené varné desky s rošty nad otevřeným plynovým plamenem, což usnadňuje padání částic a nečistot a vytváření těžko přístupného nepořádku. Pokud máte plynový sporák, vězte, že pravidelná údržba a čištění je nejlepší způsob, jak udržet tento spotřebič plně funkční.

Tipy na údržbu plynových sporáků:

  • Všechny kapky a rozlité tekutiny utírejte co nejdříve, abyste zabránili jejich vniknutí do sporáku.
  • Abyste zabránili usazování mastnoty, drhněte rošt každý týden směsí bílého octa a jemného prostředku na nádobí. Nepoužívejte chemické čisticí prostředky, jelikož ty mohou plynové prvky poškodit a při zapnutí sporáku se spálit. Proto na čištění používejte vždy pouze jemnější roztoky.
  • Jednou za měsíc vyjměte rošty sporáku, abyste je mohli hloubkově vyčistit uvnitř i kolem nich. Ty pak nechte namočené ve směsi horké vody a prostředku na nádobí. Poté, co necháte rošty 30 až 40 minut namočené, vydrhněte je důkladně houbou.
  • Skleněné varné desky se obecně čistí lépe než plynové modely, jelikož mají rovnou plochu a žádná záludná zákoutí. Na hladkých plochách se však hromadí ještě větší množství nečistot, takže pravidelné čištění a údržba jsou nezbytné.
Přečtěte si také:
Šikovné triky našich babiček, jak uklidit byt i bez chemie

Pro údržbu skleněné varné desky dodržujte následující:

  • Na rozlité tekutiny a odolné skvrny nastříkejte bílý ocet, který se vsákne ještě před tím, než varná deska vychladne.
  • Dokud je povrch ještě teplý, odstraňte veškeré zbytky pomocí speciální škrabky.
  • Nikdy nepoužívejte drátěnky z ocelové vlny, ty by mohly skleněný povrch akorát poškrábat.
  • Na povrch varné desky naneste neabrazivní čisticí roztok a vyleštěte jej měkkým hadříkem.
  • Můžete si také vyrobit čisticí pastu z jedlé sody a teplé vody (viz návod výše). Pastu naneste na varnou desku a nechte ji působit až 20 minut, než ji setřete.
Čistění indukční varní dosky

Zdroj: istock.com

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba je jedním z nejpraktičtějších spotřebičů v domácnosti, jelikož umožňuje bleskový ohřev pokrmů a nápojů.

Pravidelné čištění mikrovlnné trouby zajistí efektivitu spotřebiče a v neposlední řadě také bezpečnost vašich potravin, protože po vyčištění nebude plná připálenin a jiných zbytků ohřívaného jídla. Kromě toho, pokud byste zanechali rozlité potraviny v mikrovlnné troubě, mohl by se při opakovaném ohřívání nebo vaření poškodit vnitřek přístroje – ale i nepříjemný zápach spálených potravin se jen těžko odstraňuje. Naštěstí je pravidelná údržba a čištění tohoto šikovného spotřebiče hračkou.

Přečtěte si také:
Jak vyčistit rychlovarnou konvici pomocí domácích ingrediencí? Vodní kámen nemá šanci!

Doporučujeme, abyste si prošli následující tipy, pokud chcete, aby byla vaše mikrovlnka stále funkční:

  • Pokud má vaše mikrovlnná trouba uhlíkové nebo tukové filtry, měli byste je vyčistit alespoň dvakrát ročně.
  • Dvířka mikrovlnné trouby zavírejte opatrně, abyste nepoškodili těsnění nebo nevyhodili pojistku (ano, to se skutečně může stát).
  • Každých několik týdnů mikrovlnnou troubu důkladně vyčistěte, abyste ji udržovali v dobrém stavu. Otočný talíř vyjměte a umyjte buď v myčce, či ručně a pomocí pasty z jedlé sody a bílého octa vyčistěte veškeré usazeniny ze stěn a základny.
Čistění zašpiněné mikrovlnné trouby

Zdroj: istock.com

Pračka

Pračky jsou cenné spotřebiče, které vás zbaví namáhavé práce při čištění oděvů a prádla. Pokud se s pračkou něco stane, zůstanou vám hromady špinavého prádla a vy budete muset všechno prát ručně.

Proto předejděte této nepříjemné situaci pravidelnou údržbu pračky pomocí následujících triků:

  • Pračku pravidelně kontrolujte, zda-li se nevychýlila z rovnováhy. Ujistěte se, že spotřebič neustále stojí na rovném povrchu, aby nedošlo k poškození vnitřních mechanismů.
  • Také se vyvarujte přílišného naplnění pračky pro každý cyklus. Přetížení pračky těžkými hromadami oblečení může zatížit její součásti a zkrátit její životnost. Zároveň byste se měli vyvarovat praní pouze několika kusů prádla v každém cyklu. Nedostatečné zatížení pračky může způsobit, že se buben a součásti pohonu pračky vyvedou z rovnováhy. Nejlépe uděláte, když pračku prostě naplníte, ale nepřeplníte.
  • Pravidelně čistěte odtok a filtr pračky, abyste zabránili usazování žmolků a nečistot. K otření filtru použijte papírovou utěrku; poté odtok a filtr přelijte horkou vodou, aby se rozložily zbytky pracího prostředku.
  • Po skončení pracího cyklu nikdy nenechávejte v pračce mokré oblečení. Vystavujete tak oblečení i spotřebič riziku vzniku plísní.
Čistění špinavého a plesnivého dávkovače pracího prášku

Zdroj: istock.com

Sušička prádla

Sušičky prádla jsou bezpochyby praktickými spotřebiči, jelikož nám pomáhají s rychlým sušením prádla, takže nemusíme čekat, až uschne venku na čerstvém vzduchu. Produkují však vysoké teplo, které může být nebezpečné v blízkosti hořlavých žmolků a látkových materiálů.

Nejlepším způsobem, jak zlepšit bezpečnost a účinnost sušičky, je udržovat ji v čistotě pomocí těchto tipů:

  • Mezi každým praním prádla vyčistěte filtr na žmolky a zajistěte, abyste se dostali do sifonu.
  • Každé tři až čtyři měsíce filtr důkladně vyčistěte v myčce nádobí.
  • Stejně jako v případě pračky se vyvarujte opakovanému přetěžování sušičky prádla. Velká náplň může časem snížit energetickou účinnost sušičky a způsobit tak zatuchlý zápach.
  • Každých několik let vyčistěte výfukový otvor sušičky, abyste předešli nebezpečí požáru. Pro tento úkol budete muset sušičku odpojit od zdi.
  • Ujistěte se, že větrací otvor sušičky na vnější straně je zbaven všech nečistot. Dvakrát ročně jej důkladně vyčistěte, abyste zajistili správné větrání.
Čistění zanesených otvorů sušičky na prádlo

Zdroj: istock.com

A co na závěr?

Pokud zahrnete výše zmíněné rady a tipy do svého uklízecího rouzvrhu, zajistíte si tak funkční, účinné a čisté spotřebiče. Nezapomeňte, že pravidelná údržba domácích spotřebičů je nejlepší způsob, jak předejít zbytečným opravám a nákladným výměnám.

Přečtěte si také:
Účinné triky, jak zbavit domácnost chlupů od čtyřnohých mazlíčků

Samozřejmě, že i přesto, že použijete výše zmíněné tipy, se časem objeví potřeba oprav. Investice do záruky je dobrým způsobem, jak ušetřit a předejít tak možným drahým výměnám. Někteří poskytovatelé záruk na domácnost nabízejí doplňkové balíčky údržby, které vám také mohou pomoci zachovat vaše domácí spotřebiče funkční po dlouhá léta.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com
Zdroje: Get the Most Out of Your Household Appliances | Home Matters | AHS, 10 DIY Ways to Take Care of Your Home Appliances | S & S Appliance Parts & Service (sandsappliance.com), How to Take Care of Your Home’s Appliances So They Last Longer (howtogeek.com), How to Care for and Maintain Your New Kitchen Appliances – NewHomeSource

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: chladnicky čištění domácnosti mikrovlnné trouby myčky nádobí pracky sporaky sušičky trouby uklizeni
Sdílejte článek

Diskuze