Zdroj: Sean McGowan

Čeští architekti postavili na dálku soběstačnou dřevostavbu. Využívá solární energii a dešťovou vodu

17. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Architekti z ateliéru Prodesi/Domesi jsou v Česku i na Slovensku známí detailně propracovanými návrhy dřevostaveb s vysokým standardem bydlení. Je pro ně důležitý ekologický pohled na moderní bydlení, často pracují se dřevem z lokálních zdrojů.

Jedním z novějších projektů ateliéru je dřevostavba navržená Pavlem Horákem a Hanou Bartoňovou, která stojí na ostrově u daleké Austrálie. Projekt víkendového domu Kangaroo Island je specialitou po více stránkách. Při jeho řešení se setkalo několik národností – kromě architektů z Česka to byl investor, ekologický nadšenec, z Německa a na místě stavby v Austrálii na Klokaním ostrově pomáhaly lokální firmy.

Přečtěte si také:
Mysleli na budoucnost! Pasivní dřevostavba s minimálními náklady na provoz

Nezvyklou spolupráci si architekt Pavel Horák pochvaluje: „Když jsou lidé na jedné vlně a dostatečně motivovaní, nevadí, že jsou rozptýleni po celém světě – i tak mohou společně postavit dům. Vzdálenost nehraje roli.“ Přiznal se, že kvůli stavbě byl „nucen“ strávit dvě dovolené v Austrálii, ale většina nápadů vznikala mimo tento kontinent.

Terasa domu s výhledem na moře

Terasa domu je s výhledem na pláž a zátoku. Zdroj: Sean McGowan

Na začátku byla náhoda

Jak toto zajímavé „nadnárodní“ dílo vzniklo? Investor z Německa se seznámil s architekty z ateliéru Prodesi/Domesi přes společného obchodního partnera. Zajímal se o technologii stavby z dřevěných panelů CLT, a proto se vydal do české obce Budíkov prohlédnout si Domesi Concept House. V rámci návštěvy ukázkového domu si s architektem Pavlem Horákem tak porozuměli, že se dohodli na spolupráci při návrhu novostavby na vzdáleném ostrově, v úplně jiných podmínkách, než jsou u nás.

Jídelna s dizajnovým lustrem v kuchyni víkendového domu

Dominantním prvkem v denní zóně je lustr nad jídelním stolem. Zdroj: Sean McGowan

Dřevěné konstrukce, biodesky a akustické panely cestovaly lodí

Klokaní ostrov je svým klimatem a charakteristickými vlastnostmi velmi specifický, navíc je dostupný jen trajektem. A teď si představte, že veškerý materiál – dřevěné konstrukce, biodesky, akustické panely, dveře a další prvky – putoval na místo určení z Česka v lodních kontejnerech. Autoři návrhu se netají tím, že mimořádně stresujícím momentem byl převoz velkých oken, ačkoli ta neputovala z Evropy, ale „jen“ z australské pevniny. Navzdory tomu byla náročnost stavby z hlediska uhlíkové stopy nižší, než by tomu bylo v případě, kdyby dům stavěli z klasického zdiva.

Přečtěte si také:
Malá chata, která nabízí více prostoru, než byste si na první pohled mysleli

Termiti, požáry i covid

Vzdálenost nebyla jediným problémem, se kterým architekti bojovali. Kromě místního klimatu musel návrh počítat i s ochranou proti termitům a se zvýšenými požadavky na protipožární ochranu. S tím vším pomáhala místní firma – Envirotecture. Velkým pozitivem při realizaci stavby byly zkušenosti českého stavebního manažera, který v minulosti bydlel na Novém Zélandu. Znal místní klimatické podmínky, a tak výstavbu řídil bez problémů na dálku – z pražské kanceláře. Do dění kolem dřevostavby zasáhl i covid. Majitelé neměli kvůli zákazu cestování šanci dostat se na ostrov několik měsíců, takže svého domu snů si tak užívají až nyní.

Malá černá linka v kuchyni

Kuchyň. Zdroj: Sean McGowan

Konstrukce, úspora energie a dešťová voda

Základem celé dřevostavby je ocelová konstrukce. Proč takovéto pevné řešení? Dům s výhledem na zátoku totiž stojí na písečné duně. Je postaven z panelů CLT ve standardu pasivní stavby. Kvůli umístění na ostrově byla klíčová soběstačnost domu. Využívá solární energii, na elektřinu ze sítí je připojen jen pro případ nouze. Má dokonce i vlastní nabíjecí stanici pro auto majitele. Pod domem a vedle něj se nachází několik velkoobjemových nádrží na sběr dešťové vody. Slouží i pro případ požárů, které tu nejsou zřídkavé. Také částečné oplechování bylo požadavkem pojišťovny – jako součást protipožární ochrany.

Přečtěte si také:
Ekologické bydlení ve flexibilním kontejnerovém domě

Pohledové dřevo a originální osvětlení

Interiér víkendového domu má na svědomí rovněž architekt Pavel Horák. Nabízí tři ložnice s výhledem na pláž a zátoku a originální detaily. Na stěnách vyniká pohledové dřevo, které působí teple a útulně. Dominantním prvkem v denní zóně je lustr nad jídelním stolem od české firmy BROKIS. Majitelé mají také k dispozici dvě koupelny, technickou místnost a prádelnu.

Oplechovaná stavba s oknami

Částečné oplechování bylo požadavkem pojišťovny. Zdroj: Sean McGowan

Víkendový dům Kangaroo Island

autoři návrhu: Ing. arch. Pavel Horák, Ing. arch. Hana Bartoňová (Prodesi/Domesi)

spoluautor (technické vedení): Dick Clarke (Envirotecture)

spolupracovali: Andy Marlow (detaily pasivního provedení domu), Lauren Pevy (dokumentace), Ron Selth (detaily konstrukce, lokální adaptace)

návrh interiéru: Ing. arch. Pavel Horák

realizace: Domesi, s. r. o., Yard Brothers (montáž na místě)

užitná plocha včetně teras: 205,57 m2

dokončení: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Sean McGowan

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: akustické zdivo chata drevostavby kovová konstrukce pasivní dům solární kolektory Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze