S fasádou z recyklovaného dřeva můžete opravdu ušetřit. Tato dřevostavba je toho příkladem
Navrhnout novostavbu ve vsi s historickými dřevěnými domy není nejjednodušší. Takový úkol dostali holandští architekti z ateliéru HOYT Architecten Rotterdam. Jejich cílem bylo postavit nový rodinný dům ve vsi Broek in Waterland, která je známá velkými dřevěnými stavbami ze sedmnáctého století. Jak se jim podařilo novostavbu vtěsnat do prostředí obce, aby nepůsobila rušivě?
Historické stavby na naše poměry velkých dřevěných domů byly postaveny v sedmnáctém století kapitány holandské Východoindické společnosti, jedné z prvních nadnárodních společností na světě. Původně byly natřeny různými barvami, avšak ekonomický úpadek později způsobil, že obyvatelé používali na natírání a údržbu domů už jen šedý základní nátěr.
Dnes v této charizmatické vesnici najdete mnoho šedých samostatně stojících dřevěnic, které jsou významným kulturním dědictvím a zároveň i cílem turistických výletů.
Vypadá jako stará hospodářská stavba
Broek in Waterland okouzlil investory, kteří si našli volný pozemek hned na kraji vsi. Velkou roli v tom, jak jejich dům nakonec vypadá, sehrávaly stavební předpisy. Komise též vyžadovala, aby nově vzniklá architektura zohledňovala historické prostředí.
HOYT Architects zašli ještě dále a na tomto místě navrhli dům, který mírou, barvou a materiálem odkazuje na starší dřevěné domy, ale zároveň má současnou architekturu. Snažili se dosáhnout nenápadného vzhledu, jaký měly zemědělské budovy v tomto venkovském prostředí kdysi.
Fasáda z recyklovaného cedru
Nejvýraznějším prvkem, kterým se novostavba přiblížila vzhledu starých domů, je fasáda. Ta je totiž vytvořena z recyklovaného červeného cedru ze zbourané budovy. Dřevo je vyčištěno, upraveno a opět použito v téže šířce a délce jako na původní stavbě. Kromě ekologických výhod nový dům získal prakticky okamžitě i typickou patinu červeného cedru.
Dřevo najdete i v interiéru
Není to však cedr, ale místní borovicové dřevo. „Na střechu jsme použili stejné tašky, jaké se používají ve zbytku obce s odkazem na historický ráz. Přízemí domu jsme navrhli jako tekutý prostor, který se v různých zónách a funkcích prolíná.
Hlavním tématem je interakce mezi vnitřními prostory a obrovským otevřeným prostorem venku. Z celého domu můžete zažít výhled na pole,“ konkretizuje hlavní architekt Joris van Hoytema. V zahradě u domu se nacházejí malý penzion a sauna.
Dřevěný dům s fasádou z recyklovaného dřeva
architektonický ateliér: HOYT Architecten Rotterdam
hlavní architekt: Joris van Hoytema
plocha: 350 m2
lokalita: Broek in Waterland, Holandsko
realizace: 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Jaro van Meerten