Zdroj: Alejandro Villanueva

Vůni dřeva ucítíte už z fotek. Chata, do které byste se chtěli nastěhovat

04. 03. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Norové měli vždy blízko ke stavbě funkčních chat a horských domů. Když se k tomu přidá oblíbený typický severský styl, vznikne nápaditý projekt, ze kterého si můžeme brát příklad i u nás.

Tuto chatku v norském pohoří Kvitfjell, což v překladu znamená Bílé hory, navrhl architekt Erling Berg. Chceme-li porozumět procesu tvorby projektu, musíme poznat autorův rukopis. Erling Berg je znám vytvářením jedinečných prostorů, které uplatňují vztah mezi mírou, formou, přirozeným světlem, a použitím originálních materiálů. Nic se neděje bez kontextu a zaměření na funkčnost. Jeho projekty mají nadčasový design, jemné detaily a „čiší“ z nich jednoduchost.

Přečtěte si také:
Chátrající dřevěná chata u jezera se po přestavbě změnila v příjemné a stylové útočiště
Drevěná chata v lese

Od základu je postavena podle tradičních metod výstavby v této oblasti a z místního borového dřeva. Zdroj: Alejandro Villanueva

Postavená podle tradičních metod

Úzká dřevěná chatka je dlouhá téměř dvacet šest metrů, díky čemuž nabízí rozmanité výhledy na okolní vrcholy hor a horizont směrem na jihozápad. Od základu je postavena podle tradičních metod výstavby v této oblasti a z místního borového dřeva. Vnější části – stěny i střecha – jsou obaleny neošetřenými dřevěnými panely, které se časem přirozeně změní v šedé.

Úzká dřevěná chatka s výhledy

Úzká dřevěná chatka je dlouhá téměř dvacet šest metrů, díky čemuž nabízí rozmanité výhledy na okolní vrcholy hor a horizont směrem na jihozápad. Zdroj: Alejandro Villanueva

Místní borové dřevo uvnitř i venku

Také interiér je celý kompletně řešen borovým dřevem, tentokrát ale s úpravou olejováním. Díky světlému dřevu a strategicky umístěným oknům je v interiéru i během tmavších zimních dnů dostatek světla.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid
Obývací část denní zóny

Obývací část denní zóny je vysunuta a díky velkému prosklení nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů. Zdroj: Alejandro Villanueva

Každý pokoj v chatce má výhled na jihozápad, pouze ložnice a koupelny jsou řešeny „diskrétně“. Architekt vložil úložné prostory přímo do stěn, díky čemuž zůstalo více místa pro hlavní denní zónu – otevřenou kuchyň, jídelnu a obývací pokoj.

Co chata získala tvarem písmene T?

Interiér chaty dotváří jednoduchý funkční a tvarově čistý nábytek ze dřeva. Obývací část denní zóny je vysunuta a díky velkému prosklení nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů. Díky půdorysu chatky do tvaru písmene T architekt dosáhl i funkčního členění otevřeného prostoru. Atmosféru a světelnost v interiéru dotvářejí úzká horizontální okna na zadní straně chatky.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve středních Čechách postavena s důrazem na úsporu energie
Kuchyň

Kuchyň. Zdroj: Alejandro Villanueva

Chatka Kvitfjell

architekt: Erling Berg

lokalita: Kvitfjell, Norsko

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Alejandro Villanueva

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata drevena stavba drevostavby tradiční architektura
Sdílejte článek

Diskuze

  • bydlení v dřevěné bedně

    honza