Výjimečný rodinný dům, ve kterém vládne hřejivá atmosféra domova i navzdory syrovým materiálům
Jsou stavby, jejichž plánování trvá déle než realizace, rodinný dům H v Trnavě je přesným opakem. Projekt studie trval čtyři měsíce, pokračování včetně nutného vyřizování, vyjádření úřadů až po samotnou realizaci bylo otázkou dvou let. Komplexní plánování si vyžadovalo koordinaci velkého množství specializovaných dodavatelů a řemeslníků. Výsledek mluví za vše. Je jím výjimečný rodinný dům, přesně takový, jak si ho majitelé vysnili.
V projektu náročného rodinného domu sehrála důležitou roli – kromě použitých materiálů – rovnováha mezi designem a funkcí. A samozřejmě kreativita architektů.
Ačkoliv stavba vypadá na první pohled prostě, ukrývá mnoho originálních řešení, která majitelům zpříjemňují každý den. Všechno v domě i v exteriéru je navrženo tak, aby bylo vyhověno potřebám a přáním majitelů.
Hra tvarů a materiálů
Už na první pohled je stavba zajímavá – rodinný dům netvoří jednolitý celek, definuje ho hra tvarů a materiálů. „Naším cílem bylo poměrně objemnou hmotu členit pomocí materiálů na jednoduše čitelné formy s příjemnými rozměry.
Při pohledu na dům z ulice zaujme fasáda. Vsazené okno v pracovně vytvářející netradiční šikminy na fasádě symbolizuje vizionářské pracoviště. Méně výrazným prvkem, který může uniknout běžnému pozorovateli, je betonová omítka. Imitace syrového betonu kromě pěkného designu má i potřebné tepelněizolační vlastnosti.
Tento typ a design omítky od společnosti STO byl použit na Slovensku poprvé. Zaujmou i garážová vrata, která jsou zasazena v rovině s fasádou a vůbec nepůsobí jako vjezd do garáže, ale spíše jako alukobondový obklad,“ vysvětlují autoři projektu.
Zajímavé oplocení, různorodost i u oken
Neoddělitelnou součástí celkového konceptu je bezrámové sloupkovité oplocení. Na jedné straně v potřebné míře chrání soukromí, na straně druhé nabízí pohled do nádherné předzahrádky a též na dynamiku jednotlivých celků domu s jeho originálními fasádami. Velkou část fasád tvoří portálová okna. I zde si architekti pohráli s různorodostí. Zatímco některá okna jsou bezrámová, jiná jsou zapuštěna v jedné rovině s fasádou.
Jihozápadní orientace vnáší do interiéru světlo po celý den
Jihozápadní orientace poskytuje rodinnému domu celodenní přirozené světlo. Srdcem dispozice je denní zóna – obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Noční zóna je řešena v traktu, který se nachází co nejdále od ulice. Rodičovská část má vlastní šatnu a koupelnu. Druhé poschodí skrývá pokoj pro hosty a pracovnu. Na severozápad jsou orientována všechna technická zařízení a dvougaráž s možností nabíjení elektromobilů.
Syrové materiály, netradiční prostory, precizní detaily
To jsou nejvýstižnější slova, jakými se dá popsat interiér prostorného moderního domu. Najdeme tu cihlový obklad i pohledový beton. Drsné materiály však harmonizují teplé – přírodní dub, mořený dub a dubová dýha. O kvalitu prostředí v interiéru se stará mnoho pasivních a aktivních systémů, včetně vzduchotechniky s ionizací. Díky velkoformátovým portálovým oknům je celý interiér prosvětlen, tato okna zároveň propouštějí dovnitř i teplo. V létě ho kompenzuje stropní chlazení.
Moderní otevřené vzdušné prostory mají jednu nevýhodu – zhoršenou akustiku. Architekti ze studia Archstyl problém vyřešili umístěním perforovaných akustických panelů na strop a stěny v kuchyni a obývacím pokoji. Zároveň tak přibyla další zajímavá textura. Za zmínku stojí i podsvícený obklad z pravého onyxu v interiéru obývacího pokoje.
Kuchyň ukrývá další místnosti
Elegantní světlá kuchyň ukrývá další praktické místnosti. Například přímo z kuchyně vejdete do místnosti s malou pracovní plochou, určenou pro řešení „špinavých“ kuchyňských prací. Na tuto místnost navazuje chlazená spíž a prádelna s výstupem na zadní technickou terasu. I když kuchyň působí reprezentativně, je i plnohodnotně využitelná. Osvěžující designový detail tvoří netradiční šikmé dýhování skříněk na kuchyňském ostrůvku. Protože majitelé jsou milovníky moderních technologií, dostaly se i do kuchyně například ve formě dokovací stanice pro robotický vysavač, která je vestavěna přímo do soklu kuchyňské linky.
Relaxační zóny uvnitř i venku
Rodinný dům je vybaven i relaxačními zónami – posilovnou a vnitřním bazénem se slanou vodou a protiproudem. Zvenku na něj navazuje terasa. Je navržena tak, aby během celého roku vytvářela místo k relaxaci a setkání s rodinou a přáteli. Dá se zastínit pomocí otáčivých lamel nebo částečně izolovat a vytvořit závětří pomocí „screenových“ rolet. O komfort v chladnějším počasí se postará dvojice infrazářičů. Součástí terasy je exteriérová kuchyňská linka s velkým nerezovým grilem. Dokonalý komfort a relaxaci po cvičení majitelům poskytuje infrasauna kombinovaná s finskou.
Jak vypadá exteriér?
Vkusně zpracovaná zahrada u domu navazuje na přirozený vzhled zdejší flóry. Je rozdělena na logické celky. Z ulice je vidět působivou okrasnou část, v soukromých částech u terasy a bazénu najdeme květiny a trvalky s velkou travnatou plochou vyhrazenou pro děti. Za domem je prostor pro ovocné stromy. Na druhé straně zahrady našly místo technické prvky, díky tomuto řešení zůstal vzhled domu nenarušen.
Rodinný dům H
architektonický ateliér: Archstyl, s. r. o.
autoři: Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth, Ing. arch. Daniel Hanusz,
Mgr. art. Zuzana Horniaková
lokalita: Trnava, Slovensko
plocha pozemku: 1 026 m2
užitná plocha: 240 m2
projekt: 2017 – 2019
realizace: 2020 – 2021
Sabína Zavarská
Foto: Marián Svítek – BOLD Digital