Zdroj: Petr Zikmund

Navrhnout na tomto místě dům bylo náročnějším oříškem. Dům postavili na svahu s výškovým rozdílem čtyř a půl metru

19. 11. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Při pohledu na pozemek bylo hned jasné, že bude třeba velmi promyšleného řešení, má-li rodinný dům plnit svůj účel. Charakteristika pozemku totiž neumožňovala žádné jednoduché návrhy. Bylo nutné pohrát si s výškovým rozdílem čtyř a půl metru.

Investor oslovil tři architekty s žádostí o návrh, protože chtěl mít různé pohledy na to, jak se dá rodinný dům na tomto místě řešit. Nakonec si vybral návrh od architekta Josefa Vostrackého, který šikovně pracuje s negativy pozemku a proměňuje je ve výhodu. Všechny tři studie byly zásadně rozdílné, domy byly umístěny na různých místech pozemku s různými střechami, dispozicemi a architekturou.

Přečtěte si také:
Rodinná rezidence s bazénem a krásnou zahradou vyrostla na místě původního statku

Obdélníkový stavební pozemek je u příjezdové komunikace. Směrem k cestě, ale i příčně, se zvažuje. Celkový výškový rozdíl svahu je čtyři a půl metru. Převýšení mezi cestou a pozemkem představuje přibližně dva a půl metru. Navrhnout na tomto místě dům bylo náročnějším
oříškem – přiznává autor dnes už realizované stavby.

Atypická svažující se stavba rodinného domu s bazénem

Dům má dvě části, které jsou propojeny terasou. Zdroj: Petr Zikmund

Pozemek využitý na maximum

Hlavní zásadou architekta bylo maximální využití pozemku tak, aby zahrada dominovala a navazovala na dům a terasu. Investor si přál optické i funkční propojení se zahradou a z interiéru výhled na faru a kostelík. „Při návrhu jsme provedli pár zásadních rozhodnutí. Garáž jsme umístili do prostoru prvního podzemního podlaží, které je na úrovni komunikace. Tím bylo vyřešeno dokonale funkční parkování a uložení některých technických zařízení.

Otevřený prostor s bílou kuchyní a dřevěnou podlahou

Ložnice rodičů, obývací místnost a kuchyň jsou orientovány do zahrady. Zdroj: Petr Zikmund

Dům jsme rozdělili na dvě části, které jsou propojeny terasou. Jeden objekt tvoří podzemní podlaží a nad nimi prostor pro hobby, který je na úrovni přízemí. Terasa mezi objekty je na severní straně zazděna a vytváří úžasné mikroklima. Tím je ukryta před pohledy zvenčí. Na terasu navazuje bazén. Takto se nám podařilo to hlavní – posunout obytné části dále do zahrady směrem k severozápadnímu rohu pozemku,“ vysvětluje podstatu návrhu architekt Josef Vostracký.

Jídelna a schody s úložním prosttorem do podlaží

Jídelna. Zdroj: Petr Zikmund

Prosklená fasáda, garáž v podzemí

Hlavní jižní fasáda, která je celá prosklená (všechny prosklené stěny na jih jsou zastíněny přesahem střechy a doplněny venkovními žaluziemi), vybíhá do zahrady a severní je rovnoběžná s hranicí pozemku. Oba objekty jsou umístěny na severovýchodní hranici pozemku, což umožnilo maximální využití zahrady.

Přečtěte si také:
K moderní novostavbě přibyla divoká zahrada, která krásně zapadá do okolí

První podzemní podlaží zahrnuje technickou místnost a garáž pro dvě auta, v přízemí se nachází vstup, denní část domu s obývacím pokojem, kuchyní a jídelním koutem, technická místnost a ložnice rodičů s koupelnou a šatnou. V nejvyšším podlaží je pracovna, dětský pokoj, koupelna a šatna.

Krytá terasa mezi části domu

Terasa mezi objekty je na severní straně zazděna a vytváří úžasné mikroklima. Zdroj: Petr Zikmund

Krytá terasa a zóna pro hobby

Základním „architektonickým“ prvkem stavby je její tvar a osazení do terénu. Působí dynamicky, lehce a přirozeně – dům se zahradou vytváří dokonalou obytnou zónu. Před garáží je prostor na parkování pro tři auta. Z garáže se dá vyjít schodištěm přímo na krytou terasu, která je na úrovni přízemí. Z ní vejdete do části pro hobby, nebo do samotného rodinného domu. V zóně pro hobby je předsíň, koupelna, sauna a klubovna. Ložnice rodičů, obývací místnost a kuchyň jsou orientovány do zahrady.

Nízkoenergetický a bezúdržbový

Výsledná stavba je průnikem všech požadavků investora – rodinný dům je nízkoenergetický, jednoduchý, s dokonalou dispozicí, s výhledy, návazností na zahradu. Přitom je originální, bezúdržbový a na míru vsazený do atypického pozemku.

Obdélnikový rodinný dům s prosklenou fasádou ve svahu

Rodinný dům je nízkoenergetický, jednoduchý, s dokonalou dispozicí, s výhledy, návazností na zahradu. Zdroj: Petr Zikmund

Železobetonový strop, tvárnice, modřín i Cembrit

Podzemní podlaží je zděné z bednicích vybetonovaných tvárnic, strop železobetonový. Přízemí je také zděné (Heluz 250 Family), doplněné dvojitým roštem s minerální rohoží a zavěšenou fasádou. Střechu tvoří dřevěné KVH nosníky a je zateplena foukanou izolací tloušťky 400 mm. Pod ní je ještě instalační podhled. Celek z konstrukčního hlediska dotvářejí hliníková okna Schüco 90 SI. Fasády využívají přírodní materiály – modřínové latě, fasádní desky Cembrit a prosklené stěny, které dům propojují se zahradou. O vytápění se stará tepelné čerpadlo s vrtem a podlahovým vytápěním. Inteligentní elektroinstalace je v tomto případě samozřejmostí.

Přečtěte si také:
Dům ve svahu poskytuje relaxační výhledy

RD Ledenice

architektonický ateliér: ATELIER Vostracký

autor: Josef Vostracký

lokalita: Ledenice, ČR

zastavěná plocha: 292 m2

rodinný dům 132 m2, hobby 61 m2, podzemní podlaží, parkování 61 m2, zastřešená terasa na úrovni přízemí 38 m2

plocha pozemku: 1 281 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Petr Zikmund

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: atypické domy bazény Nízkoenergetická novostavba obdélníkový půdorys pasivní dům prosklené fasády svahovitý pozemek
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ze zveřejněných fotografií nepozná ani laik celkovou koncepci osazení do terénu a přístupy. Je to jen materiál pro devopelera a nezkušeného kupujícího .Dům je asi perfektní, ale snižuje ho do kategorie ilusivních nadějí.

    Zdeněk