Jak si poradit s úpravou stěn ve starém domě
Chcete si upravit starší dům na krásném místě tak, abyste v něm mohli trávit chvíle volna? Staré zdi mohou mít svoje mouchy, na které nová barva nemusí stačit. Aby byla vaše chalupa opravdu perfektní, máme pro vás tipy, jak si s nimi poradit.
Dřív, než začnete
Než se pustíte do bílení stěn své chalupy, měli byste důkladně zhodnotit situaci – zjistit, zda jsou zdi suché a původní omítky v pořádku, to znamená, jestli dobře drží (při poklepání neznějí dutě) a neloupají se. Pokud jsou stěny vlhké, v první řadě je třeba zjistit a odstranit příčinu vlhnutí – může jí být chybějící hydroizolace, nedostatečné zateplení, špatné větrání či chybějící dešťové svody. Všechny nesoudržné a olupující se vrstvy (ať už omítky, nebo nátěry) je třeba odstranit a nahradit novými, přičemž je důležité vybrat na renovaci materiál s vhodnými vlastnostmi.
Dalším problémem mohou být plísně nebo skvrny – i na jejich odstranění je potřeba použít správný postup a vhodné přípravky. Na těchto stranách najdete rady a tipy, jak si poradit s nejčastějšími nedostatky, se kterými se na stěnách starých domů můžete setkat.
Vyberte si správný materiál
Omítky mohou být jednovrstvé nebo dvojvrstvé (na jádrovou omítku se natáhne ještě tenká štuková vrstva omítky nebo stěrky), případně speciální (tepelněizolační, sanační). Specifickým požadavkem u starého zdiva je nanést ještě před omítáním kontaktní můstek (přednástřik).
Na povrchovou úpravu si vyberte materiál – omítku nebo stěrku, podle těchto třech kritérií:
- typu podkladu,
- vlastností samotné omítky či stěrky, a to v závislosti na prostředí, kde bude materiál použitý, např. zvýšené vlhkosti,
- struktury finálního povrchu.
Například na cihlové zdivo jsou vhodné:
- vápenné omítky nebo stěrky, které dokážou regulovat vlhkost v interiéru,
- vápenocementové omítky, které jsou tradiční a mají typickou jemnou strukturu povrchu,
- sádrové omítky nebo stěrky, které mají hladký povrch a umožňují stěnám dýchat.
Povrch stěny může mít zároveň různé struktury – od hrubé (vápenné nebo vápenocementové omítky) přes zrnitou a jemnou až po hladkou gletovanou (např. sádrové omítky nebo vápenné stěrky).
VĚDĚLI STE?
Sádra je přírodní produkt, který působí jako přirozený regulátor vlhkosti v interiéru. Pokud je vlhkost zvýšená, přijímá ji svými póry, u suchého klimatu ji, naopak, vrací zpět do prostředí.
Renomované značky mají pro usnadnění výběru materiálů na povrchovou úpravu vypracované různé pomůcky či přehledné tabulky. Například značka Rigips doporučuje na staré zdivo u rekonstrukce:
- základní penetrační nátěr,
- jako podklad sádrovou omítku Rimano UNI,
- na finální úpravu omítky a stěrky Rimano Glet XL, Rifino Top. www.rigips.cz
Vyrovnání plus něco navíc
Potřebujete vyrovnat staré stěny? V nabídce jsou v tomto směru i výrobky se zajímavými benefity. Například vnitřní vyrovnávací a zároveň izolační hmota JUBOLIN Thermo. Obsahuje speciální dutá plniva, která vytvářejí tepelnou zábranu, díky čemuž je povrch na dotyk teplejší a příjemnější. Hodí se tedy na vyrovnání stěn, které chcete zároveň dodatečně izolovat, a tím snížit například riziko vlhnutí a růstu plísní v místech tepelných mostů.
Tento účinek je ještě vyšší u kombinace s tepelněizolační vnitřní malířskou barvou. Dalším zajímavým tipem je univerzální vyrovnávací malta Baumit Baumacol Preciso, díky které můžete upravit nejen vnitřní, ale i venkovní stěny a podlahy. Je vhodná na plošné i lokální opravy v tloušťce od 2 do 30 mm a dají se s ní vytvořit též spádové vrstvy. Více na www.baumit.cz
V místnostech situovaných na sever nebo na stěny bez izolace, které chcete mít na dotyk teplé, můžete použít systém THERMO od značky JUB. Vyrovnávací hmota JUBOLIN Thermo a barva JUPOL Thermo obsahují dutá plniva, která snižují tepelnou vodivost. Díky jejich izolačním vlastnostem bude povrch stěn teplejší, ušetříte na vytápění a sníží se riziko kondenzace vodní páry na stěnách, a tím i růstu plísní. Výhodou je též vysoká propustnost vodní páry (stěny dýchají). www.jub.cz
Na vlhké zdi
Vlhké stěny jsou poměrně častou chorobou starých domů. Prvořadé je tedy najít a odstranit příčinu vlhnutí, jinak se problémy s tím spojené objeví znovu. I po této nápravě je optimální povrchovou úpravou stěn sanační omítka, resp. sanační omítkový systém. I když totiž zabráníte dalšímu pronikání vody do zdí, vlhkost a rozpuštěné soli v nich zůstanou ještě dlouho.
Sanační omítkový systém pomáhá rychlejšímu odpařování vody a umožňuje ukládání solí do omítky, která je na to uzpůsobená. Její povrch přitom zůstává suchý. Sanační omítky mohou být jednovrstvé (používají se při nízkém až středním zasolení a střední vlhkosti) nebo vícevrstvé, které se dají nadimenzovat na prostředí s různou úrovní zasolení a vlhkosti. Kromě klasických sanačních systémů, které pomáhají rychlejšímu vysychání vlhkého zdiva, jsou k dispozici i odvlhčovací omítkové systémy.
Samotný sanační omítkový systém neřeší příčiny vlhnutí a zasolování zdiva a jejich důsledky odstraňuje jen částečně. Je tedy potřeba v první řadě odstranit příčinu, jinak se problém objeví znovu.
Odvlhčovací sanační omítkový systém Cemix je založený na speciálním rozložení pórů, které jsou propojené jemnými kapilárami. To podstatně zvětšuje povrch stěny, díky čemuž se vlhkost z ní odpařuje mnohem rychleji. Omítka přitom zůstává suchá a bez solných výkvětů. Základním prvkem systému, který je vhodný na všechny stupně vlhkého a zasoleného zdiva, je omítková směs SUPERSAN. www.cemix.cz
Co s plesnivými stěnami
Plíseň, které se ve vlhkém prostředí daří, je dalším z častých problémů starých domů. Samozřejmě, i zde platí, že nejdříve je třeba odstranit příčinu vlhnutí zdí, jinak se na nich plíseň objeví znovu. Ideální je tedy začít s likvidací plesnivých fleků až po této nápravě. Nejprve je potřeba napadené stěny vydezinfikovat. Vyberte si na to dobu, kdy se mohou prostory dobře větrat, a používejte ochranné pomůcky.
Povrch stěn umyjte mokrým hadrem a po vyschnutí natřete biocidním roztokem, například přípravkem JUB Algicid plus, který pronikne hluboko do podkladu a ničí široké spektrum řas a plísní. Prostředek nechte působit podle návodu (asi 8 až 12 h), potom postup ještě jednou zopakujte. Po vyschnutí naneste na stěnu interiérovou barvu s ochranou proti plísni (minimálně dvě vrstvy). Stěny by se měly i potom dobře větrat – za nábytkem nechte mezeru alespoň
10 cm, na zlepšení proudění vzduchu můžete použít ventilátor nebo stěny ohřívat elektrickým sálavým panelem.
Na stěny napadené plísní můžete po jejich ošetření biocidem použít některou z interiérových barev značky JUB, například JUPOL Citro nebo Jupol Bio vápenná, případně některou z malířských barev s přidáním přípravku Jubocid. V závislosti na větrání prostorů tak bude barva spolehlivě působit rok i více. www.jub.cz
Jak přetřít fleky
Zanechala historie domu na jeho stěnách stopy v podobě fleků a skvrn? Na překrytí fleků, které způsobila voda z prasklého potrubí, ale i stop po sazích nebo nikotinu, nestačí jen nanovo vymalovat. Staré skvrny totiž mohou pronikat skrz malbu. Správný postup je takový:
- Nejdříve oškrabte vrstvy starého nátěru, umyvatelný nátěr stačí umýt mýdlovou vodou a nechat dobře vyschnout.
- V dalším kroku ošetřete stěnu hloubkovou penetrací, která kromě jiného zamezí prostupování skvrn z podkladu do nátěru. Opět nechte stěnu pořádně vyschnout.
- Abyste důsledně zabránili prostupování skvrn a znečištění z podkladu, použijte speciální nátěr na blokování fleků.
- Nyní můžete nanést finální interiérovou barvu. Na úplné překrytí budou stačit dvě vrstvy nátěru. Více na www.primalex.cz/tipy
Speciální nátěr s izolačními vlastnostmi Primalex Izoprim se na stěnu aplikuje ve dvou vrstvách (každou vrstvu je třeba nechat pořádně vyschnout). Pokud budou i po druhé vrstvě viditelné náznaky skvrn, nemusí to znamenat chybu, protože Izoprim je zejména izolační, a ne krycí nátěr. Dokonalého překrytí dosáhnete nátěrem interiérovou barvou. www.primalex.cz
Správná barva
Staré stěny obvykle vyžadují nátěry s vysokou paropropustností, která jim dovolí „dýchat“, tj. umožňují prostup vodných pár. Pamatujte však na to, že vyšší paropropustnost znamená nižší odolnost proti mokrému oděru, malířskou barvu si proto vyberte podle konkrétní situace.
Při malovaní nezapomeňte na penetraci, díky které se zpevní povrch a zvýší přilnavost zdi. Protiplísňová penetrace Socrait omezuje tvorbu plísní, zpevňuje a sjednocuje podklad a snižuje tvorbu mikrotrhlin na omítku. 399 Kč / 5 kg, www.hornbach.cz
Přírodní bílá vnitřní barva JUPOL Bio vápenná je výbornou volbou do prostorů se stálou mírně zvýšenou vlhkostí i do památkově chráněných budov. Je vyrobená na bázi hašeného vápna, takže má silný přírodní dezinfekční, fungicidní a baktericidní účinek. Zároveň má vysokou paropropustnost, je proto ideální na podklady na bázi vápna (různé vápenné a vápenocementové omítky) a též na sanační omítky či stěny po záplavách. www.jub.cz
Extra tip pro dřevěné chaty
Nemáte chalupu, ale chatu či chatku? Pokud nejde o starou dřevěnici, ale současnou dřevostavbu, do interiéru zvolte raději moderní styl, například skandinávský, který je díky příjemné atmosféře trendem na celém světě. Typické jsou pro něho přírodní materiály – dřevo, sklo, vlna či kožešiny – a světlé barvy, zejména bílá, béžová a šedá. Neutrální šedý základ se dobře kombinuje s bílou i s černými detaily, které by ve skandinávském interiéru neměly chybět, ale i s pastelovými či výraznými odstíny.
Dokonce je vědecky dokázané, že šedá nás uklidňuje. Dřevěným stěnám můžete dodat zajímavý šedý odstín pomocí tenkovrstvé lazury, která se do dřeva vsákne a jemně ho zabarví, ale zachová jeho kresbu. Nehodí se jen na dřevo z červeného smrku, které obsahuje více pryskyřice a samo časem zešedne. Stěny nejdříve napusťte kvalitním napouštědlem, aby se do nich ani náhodou nepustil hmyz ani houby. Potom naneste dva nátěry lazurou s odstupem alespoň 2 hodin. Více na projektnavikend.cz.
Lazury na dřevo značky Balakryl jsou v nabídce i v 11 šedých odstínech. Na nové a měkké dřevo je ideální tenkovrstvá lazura Balakryl Dixol, která se vsákne do dřeva a jemně ho zabarví. www.balakryl.cz
Připravila: Erika Kuhnová
Foto: shutterstock.com, istock.com, Primalex, JUB, Balakryl, Cemix, Rigips
Zdroj: Časopis HOME
Úplne najlepšie je to nechať na profesionáloch, my sme to skúšali svojpomocne a nedopadlo to podľa našich predstáv. Práca sa naopak po nás ešte horšie opravovala. Mali sme ale šikovného maliara, ktorý to všetko spravil rýchlo a dokonca nás to vyšlo asi aj cenovo lepšie keď porovnám čas a materiál, ktorý sme do prerábky vložili.
Paní Veroniko, mohla bych Vás poprosit o kontakt na pana malíře? Potřebujeme vymalovat celý rodinný dům a ceny, které nám námi poptávané firmy sdělily byly přehnaně vysoké. Moc děkuji!
Dobrý den paní Veroniko,také se připojuji k žádosti o kontakt na pana malíře, neboť také potřebuji vymalovat celý rodinný dům.Napište mi také,prosím, odkud pan malíř je.
Hezký den přeje Dušan