Připravte okna a dveře na zimu včas! Naučte se, jak je utěsnit a ušetřit nemalou částkou za vytápění
Táhne vám kolem oken? Cítíte studený závan vzduchu, kdykoliv projdete kolem dveří? Měli byste zpozornět, protože právě přes neviditelné otvory a prahy vám z domácnosti utíká teplo a dostává se dovnitř chlad.
Připravte okna a dveře na zimu včas, než se objeví první mrazíky. „Zkontrolujte těsnění všech oken a také vstupních, vnitřních i balkónových dveří. U křídla, které nedoléhá k okennímu rámu, můžete zpozorovat nepříjemné profukování. Co za to může? Problém je nejčastěji způsoben špatným seřízením, poškozeným kováním nebo opotřebovaným těsněním,“ říká Richard Klička, odborník na stavebniny z projektového marketu Hornbach.
Proč utěsnit okna a dveře?
- Za drobný peníz můžete v rodinném rozpočtu ušetřit nemalou částku za vytápění.
- Do rodinného domu nebo bytové jednotky vám nebude profukovat studený vzduch.
- Významně utlumíte venkovní hluk a částečně také snížíte hlučnost při otevírání a zavírání.
- Zbavíte se rosení zevnitř oken a dveří, což často vede k výskytu plísní.
Postup seřízení plastových oken a dveří
Máte-li plastová okna nebo dveře ještě v záruce, není nic jednoduššího, než je reklamovat. Servisní technik zkontroluje rámy a seřídí okna i dveře tak, aby všechny části včetně kování a těsnění přesně doléhaly.
Pokud už okna či dveře nemáte v záruce, můžete si u dodavatelské společnosti nebo jiné okenářské firmy objednat pozáruční servis. „Stávající kování si můžete zkusit seřídit i svépomocí, stačí vám k tomu imbusový klíč a návod k obsluze konkrétního typu oken či dveří, v němž najdete přehledné pokyny pro jejich údržbu,“ přibližuje Richard Klička z Hornbachu. Když ani seřízení nepomůže, přichází v úvahu výměna kování nebo těsnění, které je možné zakoupit ve specializovaných prodejnách.
TOP TIP
Fouká vám mezi sklem a křídlem dřevěného okna či dveří? Budete potřebovat přesklení. Odborník vám vymění jednoduché tabulky za izolační dvojsklo se zachováním původního dřevěného rámu. Výhodou je, že se nic nemusí frézovat.
Jak utěsnit dřevěná okna a dveře?
Poněkud složitější situace nastává u starých dřevěných oken a dveří, které se bohužel mnohem více opotřebují a jsou tak náchylnější na tepelné ztráty. „Jejich izolační vlastnosti můžete vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla,“ dodává odborník z projektových marketů Hornbach a pokračuje: „Jsou-li okna dvojitá, těsnění se nalepuje na vnitřní křídlo. Na zdvojená okna se těsnění zase umisťuje mezi dva sešroubované rámy, aby bylo dosaženo maximálního efektu.“
Ochranu před průvanem zpoza dveří pomůže zajistit vyšší práh nebo těsnicí lišty s odolným kartáčem. Správným utěsněním oken a dveří můžete uspořit až 30 % nákladů za energie na vytápění, takže částka vynaložená na opravu se vám vrátí už po jedné topné sezóně. „Montáž samolepicího těsnění je velmi snadná, takže ji zvládne i úplný začátečník,“ uvádí Richard Klička z Hornbachu. Pokročilejší technikou pro zaplnění mezer dřevěných oken a dveří je vyfrézování drážek do okenního rámu a umístění silikonového profilu. K tomu však už člověk musí mít nějaké znalosti a zkušenosti.
Foto a text: Hornbach, odpovědná redaktorka Lucia Blažiová
Zdroj: Časopis HOME Speciál