Zdroj: Butlers

Propojením černé a bílé vzniká harmonie, kterou jinou kombinací barev nedosáhnete. Naučte se je používat v interiéru

27. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Den a noc, jin a jang... černá a bílá jsou protiklady, které se přitahují a jejich vzájemným propojením vzniká harmonie, které nedosáhnete žádnou jinou barevnou kombinací. Zkuste si s nimi pohrát!

Dokonalá kulisa

Bílá s černou vytvářejí optimální kontrast, jehož výsledkem je perfektní kulisa pro veškerý nábytek a bytové doplňky. Jejich možnosti použití jsou neomezené a vy při jejich propojování můžete popustit uzdu své fantazii.

Přečtěte si také:
Co se dá v interiéru pomocí barvy skrýt, zdůraznit či rozdělit

Jednou z možností je vytvořit celkem čistý bílý základ – ponechejte bílé stěny, nábytek i doplňky a černou použijte jen sem tam. Na okenním rámu, lampě nebo na stolečku. Pokud chcete třetí barvu, sáhněte po dřevě ve studených tónech.

Bílá pracovna s černým industriálním svítidlem

Zdroj: Nest

Vysoká elegance

Černobílý jídelní servis nemusíte vytáhnout jen na halloweenskou party nebo na dětskou oslavu ve stylu Harryho Pottera. Toto monochromatické spojení je velmi elegantní a nadčasové, proto po něm sáhněte jako v běžném dnu, tak i při větších rodinných oslavách. Černobílá dá krásně vyniknout barevnému jídlu, nápojům a ostatním dekoracím. Pěkně se vyjímá v kombinaci s kovovým nebo stříbrným příborem, svícny a kroužky na ubrousky. Soupravu nádobí CASA NOVA za 3 590 Kč koupíte na butlers.cz.

Černobílý jídelní servis na černém stole

Zdroj: Butlers

Tip redakce

Talíře z kameniny se vracejí do módy. Velmi pěkně předvedou matný černý vzhled, který působí jako z hrnčířské manufaktury. Buďte trendy a osvěžte svoji kuchyni či jídelnu těmito jedinečnými kousky.

Zásah do černého

V převážné většině interiérů je černá podřízená bílé, protože příliš černé může působit depresivně. S citem pro kompozici a barevné ladění dokážete i s dominantní černou vytvořit přívětivý interiér. Pokud natřete jednu stěnu načerno a zbylé tři nabílo, černá bude mít stále vedoucí pozici. Nebojte se použít i další čistě černé věci, například nábytek a dekorace. Potom už jen stačí do místnosti zakomponovat jeden či dva černobílé doplňky – povlečení, stojací lampu nebo koberec.

Černobílá ložnice

Zdroj: Drawer

Jako na šachovnici

Jestliže sledujete interiérové trendy, víte, že kuchyňské linky se vyrábějí nejčastěji bílé nebo hnědé. Za poslední dva roky se k nim přidala elegantní černá, která je neskutečně šik! Pokud rádi experimentujete, spojte všechny barvy dohromady a pohrajte si s nimi.

Přečtěte si také:
Skandinávský minimalismus v paneláku? Proč ne!

Když zvolíte bílou linku, klidně k ní dejte černou pracovní desku. Přidejte černý jídelní stůl a židle, které se barevně spojí s černobílou šachovnicovou podlahou – výsledný efekt bude dokonalý!

Bílá kuchyň s černým stolem a černobílými dlaždicemi

Zdroj: House doctor

Skandinávský styl

Černobílá barevná kombinace není jen dlouholetým favoritem v módě, ale je alfou a omegou skandinávského stylu. Na to, abyste udrželi v místnosti minimalizmus, je nutné pracovat s „jen“ dvěma barvami, a na to je tato dvojice jako stvořená. Bílá prostor otevírá, černá ho zase uzemňuje. Bílá je čistá, jemná, elegantní a jde dohromady s jakoukoliv jinou barvou. Černá je vznešená, luxusní, dramatická a dá se doplnit výraznými zářivými barvami. Spolu vytvářejí jeden harmonický celek, ve kterém nic neskřípe.

Bílá ložnice s černými doplnkami

Zdroj: Homey Oh My

Tip redakce

Bytový textil miluje černobílou. Jak však takovéto věci prát? Malé kousky – potahy na polštáře nebo prostírání – prvně operte ručně ve vlažné vodě. Tak zjistíte, zda pouštějí černou barvu. Ložní prádlo, ubrusy a větší deky perte v pračce na 30 °C. Vždy je kombinujte s podobnými černobílými věcmi.

Černá v hlavní roli

Taková koupelna chce odvahu! Černá volně stojící vana s velkým okrouhlým zrcadlem zde jednoznačně hrají hlavní roli. Bílá jim tvoří dokonalou kulisu. Abyste z takto laděného prostoru neměli smíšené pocity, vneste do něj například vzorovanou dlažbu nebo zlaté akcenty v podobě nástěnných lamp či vodovodních kohoutků, které navodí dojem luxusu. Jestli máte rádi extravaganci a styl glamour, bude tento koncept pro vás jako stvořený.

Luxusní koupelna s velkým černým zrcadlem

Zdroj: Maison Valentina

Černobílá to zachrání

Pokud je pro vás bílé křeslo příliš sterilní a máte obavy, že se hned zašpiní, nebo naopak černé křeslo je až příliš tmavé a tak trochu „adamsovské“, stavte na černobílé. Ať už na něm budou ornamenty, květinové vzory, proužky, nebo tečky, nábytku propůjčí úžasnou lehkost a vy se nebudete muset strachovat, kdo ho nejdříve zašpiní.

Černobílé křesílko v moderním interiéru

Zdroj: Furniture Village

Tip redakce

Černá s bílou se hodí do větších a dobře osvětlených prostorů. Vždy si zvolte jednu barvu z této dvojice, která bude převládat. Stejně tak se přátelí s geometrickými vzory a dřevem.

Neutrální tapeta

Černobílá tapeta je perfektní volbou, když se nedokážete rozhodnout pro konkrétní barvu nebo když rádi měníte barevnost interiéru. Pokud zvolíte černou tapetu s bílým vzorem, prostor se zúží, bílý tapetový podklad prostor naopak rozšíří.

Přečtěte si také:
Malý byt vyskládali jako černobílé origami a vytvořili jedinečný prostor

Menší vzor je celkově neutrální, oproti tomu velké vzory vytvářejí dojem samostatných objektů, počítejte s tím. Černobílá tapeta je stejně univerzálním řešením do společného dětského pokoje pro děvče a chlapce.

Černobílá vzorovaná tapeta v dětském pokoji

Zdroj: Nat Maks

Méně je více

U bílé a černé neplatí spravedlivý poměr 1 : 1, protože by to zbytečně zatížilo celý prostor. Je jen na vás, která barva bude v interiéru převládat.

Černý malý stolek před bílým gaučem s peřinou

Zdroj: Westwingnow

Například pokud máte v obýváku pohovku bílé barvy a konferenční stolek je černý, zbytek nábytku by měl být už jen v jedné z těchto dvou barev. Aby místnost nepůsobila úplně sterilně, umístěte do ní dvojbarevný polštář či vázu s květinami.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Nest, Nat Maks, Westwingnow, Furtniture Village, Maison Valentina, Homey Oh My, House Doctor, Top Drawer

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: barvy v interiéru minimalismus moderní design trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze