Ve svém novém bytě nechtěl Kamil nechat nic náhodě, a tak ho svěřil do rukou designérky Niny. Ta nejdříve „uklidila“ dispozici, potom decentně vyšperkovala interiér.
Když Kamil koupil prostorný byt v novostavbě, už nebyl v zařizování žádným nováčkem. Měl zkušenosti ze svého prvního bydlení, a tak přesně věděl, co chce. „Byl jsem v té době pracovně velmi vytížený a neměl jsem čas na spekulování nad tím, kde mají být elektrické zásuvky, ani na vybírání zařízení a řešení problémů s řemeslníky. Potřeboval jsem člověka, který to za mne všechno vyřeší, a já budu věci jen usměrňovat a odsouhlasovat,“ vysvětluje.
Příjemné oživení vnášejí do prostoru i dva mechové obrazy (jeden je v jídelně, druhý ve vstupní části bytu). Daří se jim tu možná i díky řízenému větrání s rekuperací, které se stará o to, aby byl v bytě stále čerstvý vzduch. Zdroj: Ján Čechovský
A protože měl od známého dobrou referenci na Ninu, oslovil ji a dohodli se na tom, že mu interiér nového bytu navrhne a kompletně zařídí na klíč. „V podstatě jsem na ni nechal všechno – až po výběr poslední lampy. Jediné, o čem jsem rozhodoval sám, bylo technické vybavení: typ rekuperace, klimatizační jednotky… Byt se tím dostal na vyšší standard. Vybral jsem si i reproduktory do obýváku, které považuji za špičkové,“ říká Kamil.
S interiérem začala Nina „z gruntu“ – změnami v dispozici, se kterou Kamil nebyl úplně na 100 % ztotožněný. Naštěstí oslovil designérku v době, kdy se bytovka ještě stavěla, takže do uspořádání prostor se dalo zasáhnout bez větších problémů. Asi největší změny nastaly v okolí koupelny, kterou zvětšili na úkor původního šatníku tak, aby se do ní vešla vana i sprchový kout.
Aby dosáhli maximální otevřenosti denního prostoru, zrušili příčku a dveře, které ho oddělovaly od chodby. Jeho vzdušnost tak člověk vnímá už u vstupu do bytu. Zdroj: Ján Čechovský
Při zařizování se Nina držela Kamilových požadavků na decentní styl
a neutrální barvy, ale do každé místnosti přidala pár zajímavých prvků, které interiér oživily. V obýváku například vsadila na barvy – do nevtíravého základu je vnesla výrazná, ale příjemná kombinace petrolejové sedačky a hořčicově žlutých jídelních židlí. „Takto je celý denní prostor velmi
pěkný – jednoduchý a zároveň živý a barevný, takže není nudný,“ říká designérka.
Pracovna byla důležitá pro Kamila i pro Ivetu, protože oba dva často pracují z domova. Vhodný prostor jim na to vytvořila designérka v pokoji, který je nejblíže vstupu do bytu. Zařídila jej velmi elegantně a zároveň prakticky – velkým pracovním stolem pro dva i dostatkem úložných prostorů. Zdroj: Ján Čechovský
I když byl Kamil velmi náročným klientem, zařizování bytu dopadlo k všestranné spokojenosti. Dokonce takové, že dnes je Nininým společníkem – protože je technik a rozumí výstavbě, stal se projektovým manažerem firmy navrhnem.to.
Profil
MAJITELÉ
Kamil s partnerkou Ivetou. Kamil je projektovým manažerem ve firmě navrhnem.to, Iveta studuje medicínu.
NEMOVITOST
Byt v novostavbě s obytnou plochou 117 m2 a terasou 30 m2
AUTORKA
O změnu dispozice a návrh i realizaci interiéru se postarala Nina Porubänová z navrhnem.to.
-
-
K pocitu vzdušnosti a celistvosti přispívají prvky, které jsou jednotné v celém bytě – bílé stěny a litá polyuretanová podlaha (ve smyslu požadavku „bez spár“), které tvoří se světlým dřevem, šedou a černou nadčasovou kombinaci. Ta však – díky zajímavým detailům – nesklouzla v tomto bytě k nudě ani klišé, které u ní hrozí.
-
-
Příjemné oživení vnášejí do prostoru i dva mechové obrazy (jeden je v jídelně, druhý ve vstupní části bytu). Daří se jim tu možná i díky řízenému větrání s rekuperací, které se stará o to, aby byl v bytě stále čerstvý vzduch.
-
-
Aby dosáhli maximální otevřenosti denního prostoru, zrušili příčku a dveře, které ho oddělovaly od chodby. Jeho vzdušnost tak člověk vnímá už u vstupu do bytu.
-
-
Pracovna byla důležitá pro Kamila i pro Ivetu, protože oba dva často pracují z domova. Vhodný prostor jim na to vytvořila designérka v pokoji, který je nejblíže vstupu do bytu. Zařídila jej velmi elegantně a zároveň prakticky – velkým pracovním stolem pro dva i dostatkem úložných prostorů.
-
-
Promyšlené detaily najdete i v místě,
kde chodba přechází do otevřeného
obýváku – bílé dveře tu nenápadně
splývají s okolím a pozornost na sebe
poutá čelo vysoké kuchyňské skří ně,
které nezůstalo nezajímavé.
-
-
Šedá betonová stěrka střídá na některých místech bílé plochy stěn a podlahy. Grafické prvky, které dělají společnost televizoru, nejsou jen dekorací. Jsou to nástěnné reproduktory Beosound Shape od značky Bang & Olufsen, které si vybral Kamil. „Mají skvělý zvuk a neskutečný výkon.“ Navíc se v tomto případě s technikou pojí i výjimečný design, takže nebylo potřeba řešit, kam v elegantním interiéru skrýt nepěkné „krabice“.
-
-
Kuchyně je zařízená ve standardní barevné kombinaci matné bílé se světlým dřevem, ale i zde je nenápadný základ doplněný originálními prvky – asi nejvýraznější je květník u betonové stěny. Protože se tu hodně vaří, je tu nejen velká pracovní plocha z umělého kamene, ale i větší varná deska s výsuvnou digestoří. „Bylo skvělé, že se páry daly vyvést ven, takže tu není jen recirkulace s filtrací,“ upozorňuje Nina.
-
-
Nezvyklá „čalouněná stěna“ s prostorným geometrickým vzorem je vlastně čelo postele. „Chtěl jsem do ložnice něco zajímavé a zároveň pohodlného, aby se dalo o záhlaví opřít při čtení knihy,“ říká Kamil. Vzor na čalounění je inspirovaný designem stylových reproduktorů v obýváku.
-
-
Minimum spár – tak zněl jeden z Kamilových požadavků. V tomto duchu vybrala Nina na stěny koupelny a toalety velkoformátový obklad se vzhledem betonu. Desky s rozměry 3 × 1 m tak mohly být položené na celou šířku místností.
-
-
Osvětlení je dalším zajímavým prvkem obou prostorů bez okna. Protože Kamilovi tu denní světlo chybělo, zvolila sem designérka světelné stropy. „Když se rozsvítí, máte pocit, jako by tu bylo okno,“ říká Nina. Na navození intimnější relaxační atmosféry slouží LED pásky, kterými je podsvícený obklad.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Ján Čechovský
Zdroj: Časopis HOME