Hluboko do kapsy? S našimi tipy ušetříte na elektřině i plynu
V každé domácnosti se najde prostor ke zlepšení, co se týká šetření. Chcete si pohlídat finance či dělat věci zodpovědněji? Máme pro Vás několik tipů, jak ušetřit za elektřinu i plyn a žít úsporněji každý den.
Ušetřete na elektřině
Na elektřině můžete ušetřit jen tím, že budete disciplinovaně dodržovat některá jednoduchá pravidla. Jaká to jsou?
Nastavte si dobrý světelný plán
Důkladně zvažte, jak svůj domov používáte, a umístěte po bytě i menší lokální lampičky, které zapínejte při konkrétních činnostech. Také zvažte intenzitu osvětlení a výměnu starých neefektivních žárovek za modernější, úspornější a ekologičtější LED žárovky.
Vařte efektivně
Používejte přesně tolik vody, kolik je nutné. Když se dá, vařte v tlakovém hrnci. Vždy, když vaříte, nezapomínejte na pokličku. Zabraňuje únikům tepla a pomáhá jídlu rychleji se uvařit.
Vypínejte spotřebiče
Elektrické spotřebiče spotřebovávají elektřinu i v tzv. pohotovostním stand-by režimu. Proto je vždy, když je nepoužíváte, vypínejte. Vhodnou pomůckou je zásuvková rozvodka s vypínačem, kterou vypnete naráz několik přístrojů. Platí to i pro nabíječky mobilů, vytahujte je ze sítě.
Do ledničky jen vychlazené jídlo
Myslete na to, že snížení teploty uvnitř ledničky o dva stupně zvýší spotřebu elektřiny až o 15 %. Ledničku nenechávejte zbytečně otevřenou během vyndávání věcí. Teplota v ledničce často stoupá, když je ucpaná filtrace. Tu určitě zvládnete svépomocí vyčistit.
Starejte se o spotřebiče
Zaprášená klimatizace, ledničky s námrazou, pračka s ucpaným filtrem, vysavač s plným sáčkem nebo ucpanou hubicí, myčka potažená vrstvou vodního kamene – všechny tyto aspekty zvyšují spotřebu při výkonu spotřebiče, protože spotřebovávají více proudu, rychleji se opotřebovávají a rozbíjejí.
Používejte zůstatkové teplo
Při pečení vypněte troubu dřív a nechte v ní jídlo dopéct. Jakékoliv jídlo kromě koláčů též můžete šoupnout do trouby už od začátku, nemusíte čekat na teplotu, při které se bude péct.
Úspory při vytápění
Optimální teplota pro naše zdraví by se měla v interiéru pohybovat okolo 20 až 21 °C a na noc je možné topení ještě o pár stupňů ztlumit.
Na čem vařit?
Finančně nejnáročnější je obsluha elektrické varné desky, následuje plynová a vítězem se stávají moderní indukční sklokeramické desky. Pokud se rozhodnete pro indukci, vybírejte z nových verzí, které dokážou snížit spotřebu elektřiny na přípravu stejného množství jídla o 30 až 50 % oproti starším modelům.
Pokud používáte starší elektrospotřebiče vyrobené před deseti i více lety, potom je vhodné sáhnout po modernějších přístrojích s energetickou třídou A+++. Uspořit tak můžete průměrně až 60 % nákladů.
Ušetřete na plynu
Už nyní se při myšlence na fakturu za plyn chytáte za hlavu? Podívejte se na tyto tipy.
Nastavte správnou teplotu
Plynový kotel stačí naprogramovat na úspornou teplotu 45 až 55 °C, víc není potřeba. Nebudete muset vodu ředit studenou vodou, abyste v ní udrželi ruku, a bojler nepoběží většinu času naprázdno.
Sledujte ceny u dodavatelů plynu
Změna dodavatele plynu může kromě nižších plateb přinést i další výhody – například jednodušší komunikaci. Než změníte dodavatele, zkuste se informovat na možnost slevy u svého původního dodavatele plynu.
Čistěte hořáky
Zkontrolujte nastavení plynového hořáku – plamen má hořet rovnoměrně modrým plamenem po celém obvodu bez žlutých špiček a nesmí zhasnout při přepnutí z plného výkonu na minimum. Zanesené hořáky plynových kotlů, sporáků a trub mají při stejné spotřebě nižší účinnost.
Nový kotel
Výměnou starého kotle za nový můžete ušetřit až 30 % nákladů na plyn. Moderní kondenzační kotle mají nižší spotřebu a vyšší účinnost. Pokud je účinnost vašeho kotle pod 80 %, zvažte pořízení nového. Investice se vám rychle vrátí.
Fotogalerie
Text: Katarína Lučeničová
Foto: Shutterstock
Redakčně upravila: Lucia Blažiová