Nízkoenergetická dřevostavba, v níž se majitelé cítí jako na dovolené
Na úzké parcele jen kousek od hlučné cesty stojí dům, který už na pohled láká k relaxaci – působí spíše jako víkendový či dovolenkový. Dřevostavbu tvoří vzájemně propojené dva samostatné domky se sedlovou střechou.
Navzdory tomu, že pozemek je úzký, nachází se v blízkosti cesty, je rovinatý a nenabízí žádné extra výhledy do okolí, má své kouzlo – zahradu. A tu se autoři návrhu příjemné dřevostavby snažili co nejvíce využít a propojit s interiérem.
Základem novostavby je půdorys ve tvaru písmene C. Dvě hlavní ramena, která působí jako samostatné moderní stodoly, spojuje nízký krček. Díky tomuto řešení se architektům podařilo ukládat místnosti a zóny v interiéru postupně – směrem od rušné komunikace až do klidné zahrady.
Italská terasa, prosklení i tiché atrium
Za vstupní brankou se otevírá velkorysý dlážděný dvůr, pojatý jako italská terasa s posezením a množstvím květin v nádobách i v záhonech. Za tímto předním dvorem následuje terasa, navazující na otevřený společenský prostor v interiéru.
Obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou se díky velkým proskleným portálům rozšiřuje i do druhého, intimnějšího venkovního prostoru. Je jím atrium, které slouží jako příjemné místo ke snídani a též k rodinným debatám. V tiché části domu orientované k zahradě jsou pokoje, ložnice a pracovna. I pokoje mají své terasy, mola, po kterých vyběhnete přímo do zahrady.
Dva v jednom: jeden společenský, druhý soukromý
Rodinný dům tvoří dva samostatné domky se sedlovou střechou, které jsou vzájemně propojeny, ale funkčně odlišné. První domek slouží jako společenský prostor pro rodinu i návštěvy. Je otevřený i do krovu. Díky tomu působí vzdušně, velkoryse a významně. Zajímavým a funkčním detailem je kruhové okno ve štítu, které do interiéru vnáší „horní“ světlo a vytváří zvláštní atmosféru. Druhý domek je skromnější. Nacházejí se v něm soukromé místnosti. Prostor pod střechou majitelé využívají jako skladový.
Harmonie celku, přirozenost a respekt v rodině i k místu
„Díky vzájemnému respektu v rodině se podařilo do plánování zapojit všechny členy domácnosti, každý tu má svůj prostor. Důsledný respekt k místu zase pomohl zachovat všechnu zeleň na pozemku. Dům stojí mezi stromy, jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce. Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Neobvyklý tvar domu nabízí tichá a klidná místa, a zároveň velkoryse vítá a zve přicházející návštěvy. Vpíjí se do zahrady, rozpouští se mezi stromy,“ popisují své nápadité řešení autoři projektu.
Přirozenost zdůrazňuje i fasáda z modřínu
Díky pomalému a citlivému přechodu od cesty a společenské části domu až po soukromou zahradu celek působí úplně nenásilně a přirozeně. Modřínový obklad fasády má v současnosti barvu dlažby, ale postupně zšedne. „Vzhled se promění, vztahy zůstanou,“ komentují tento fakt architekti. Vybavení interiéru si řešili majitelé sami.
Rodinný dům Haná
architektonický ateliér: No-A Architekti
autoři: Vlado Hrivňák, Lenka Grégrová, Ľubomíra Jindrová
lokalita: Olomoucký kraj, ČR
dispozice: 5 + 1
užitná plocha: dům 152 m², garáž 85 m²
zastavěná plocha, včetně terasy: 241 m² (samotný dům 195 m²)
projekt: 2018
realizace: 2019 – 2020
dodavatelé: Vesper Homes (dřevostavba), Monterbet (betonové prvky)
Sabína Zavarská
Foto: Vesper Homes