Nevšední a čistý rodinný dům v Krkonoších se sofistikovanými řešeními
Dům pro pana domácího a jeho mladou rodinu nahradil na místě starší objekt. Hlavní projektant domu Zdeněk Fránek musel brát v úvahu platné stavební omezení. Lehkosti stavby dosáhl prosklením celé jedné fasády a včleněním stavby do terénu. V interiéru najdete další jedinečná řešení.
Na místě dnešního třípodlažního rodinného domu kdysi stála starší budova. Novostavba na historii pozemku navazuje ponecháním rozměrů původní budovy. Prostředí zůstalo prakticky nezměněné, i když stavba má jinou funkci.
Přísné regulativy předepisují archetypální formu domů se sedlovou střechou. Autor návrhu zároveň zohlednil požadavky majitele, který si rodinný dům představoval jako sofistikovaně zpracovaný a duchovně zaměřený prostor. Měl být nevšední a čistý.
Ze suterénu k venkovnímu bazénu, z ulice do horního podlaží
Díky svažitému terénu vznikla vícevrstvá stavba, která na něj navazuje. Ze suterénu, který ze strany přístupové cesty nevidíte, se dostanete na zahradu a k venkovnímu bazénu. Příjezdová cesta směřuje k prvnímu nadzemnímu podlaží, kde je hlavní vchod do domu.
V suterénu jsou umístěny ložnice a hygienické zázemí. V prvním nadzemním podlaží je hlavní denní zóna, z níž vyjdete na terasu. Terasa je „vykousnutou“ otevřenou částí obdélníkového půdorysu. Prostor tu našla i hlavní ložnice s vlastním hygienickým zázemím, šatnou a pracovnou.
Velká část podkroví je otevřená po střechu – otevřený krov je téměř nad celou denní zónou. Zbytek je řešen jako nejvyšší podlaží. Monumentem, který vertikálně protíná celou stavbu, je točité dřevěné schodiště. Vytváří velmi zajímavé pohledy.
Modřín, sklo a uvnitř bílá
Venkovní fasády jsou včetně střechy obloženy modřínovými lepenými latěmi. Čistý bílý interiér slouží jako plátno, do kterého každodenní život rodiny zakomponuje umění. Avšak největší prostor v této domácnosti má síla pozitivního myšlení.
Celý suterén je z železobetonu. Od úrovně přízemí je dům čistou dřevostavbou. V interiéru je cítit díky skvělému využití prostoru akustická pohoda, precizně řešena je též světelná režie. K tepelnému čerpadlu časem přibude přístřešek pro auta, vybavený solárními panely, a skleník na zeleninu.
„Čisté“ domy jsou pro silné osobnosti
Určitě se najdou čtenáři, kteří budou namítat, že tato stavba je příliš strohá a přísná nebo že nepůsobí jako typická horská chata. To však ani neměla.
„Má zkušenost s takto formálně čistými domy? Požadují je silné osobnosti, které mají vlastní představu o svém směřování, o svém místě na tomto světě. Stejně tak o hodnotách, které představuje jejich rodina. Exteriér takovýchto domů je charakteristický svou výtvarnou krásou, uměním stárnout a nořit se do zeleně. Vyjadřuje tím jakýsi souzvuk s vesmírem. Jejich obyvatelé vnímají, že nic netrvá věčně, ale též že přítomný okamžik je nenapodobitelný a nenahraditelný,“ popisuje své zkušenosti s klienty profesor Zdeněk Fránek.
Rodinný dům v Krkonoších
architektonický ateliér: Fránek Architects
autor: prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek, hlavní projektant
spolupráce: Ing. Jiří Topinka, odpovědný projektant
lokalita: Krkonoše, ČR
zastavěná plocha: 225 m²
hrubá podlahová plocha: 464 m²
užitná plocha: 376 m²
plocha pozemku: 639 m²
projekt: 2016
realizace: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák, petrpolak.photo