Po osmnácti letech se konečně dočkali rekonstrukce. Jak si s ní poradila pětičlenná rodina se zvyšujícími se nároky dětí?
Postavíte nebo koupíte dům, zabydlíte se, máte děti a později stále nacházíte výmluvy, proč ještě „není ta správná doba“ pro rekonstrukci, ačkoliv už vám dispozice až tak nevyhovuje. Některé rodiny k přeměně bydlení přinutí rodinná či ekonomická situace. Jiné uznají, že původní řešení už nevyhovuje jejich potřebám, až když děti „vyletí z hnízda“. Podívejte se, jak řešila rekonstrukci bydlení pětičlenná rodina osmnáct let po tom, co se poprvé nastěhovali do domu.
Pětičlenná rodina z Izraele si konečně po osmnácti letech přiznala, že jejich potřeby se změnily. Původní dům navrhli architekti Sarah a Nirit Frenkel a po téměř dvou desetiletích se k němu vrátili za účelem výrazné rekonstrukce.
Když je malé dítě už téměř dospělé a chce vlastní ložnici s koupelnou
„Děti vyrostly a bylo nutné aktualizovat pokoje. Najednou vidíte, že to malé dítě je už téměř dospělé a chce vlastní ložnici s vlastní koupelnou. Kromě toho byl nutný další dětský pokoj. Rozhodli jsme se tedy přidat další poschodí, což následně vedlo k rozhodnutí zrekonstruovat celou osmnáctiletou zastaralou nemovitost.
Majitelé nám dali volnou ruku. Dům jsme předělali tak, jak jsme uznali za vhodné. Domácí „šli s proudem“ – ať to bylo terrazzo, dřevěné obklady stěn, výběr barev, nebo osvětlení,“ říkají autoři přeměny i původního domu.
Světlo, moderní design a podkroví pod střechou
Rodinný dům stojí na pozemku o rozloze tří set metrů čtverečních. Přízemí a první poschodí mají rozlohu devadesát metrů čtverečních a nejvýše položené podkroví má rozlohu třicet metrů čtverečních. Investoři si přáli, aby stavba po rekonstrukci byla světlá, opticky působila prostorněji a aby celkově byla svěžejší a modernější.
I když se kvalita bydlení po rekonstrukci výrazně změnila, kromě podkroví a schodiště nebylo provedeno mnoho stavebních změn. Téměř všechno zůstalo tam, kde bylo, ale dostalo absolutně nový design: nová kuchyň, nový nábytek na míru, nová sanita, nová okna, nová klimatizace, omítky…
Původní dispozici doplnily dvě věci: podkroví s lehkým schodištěm a ozdobným síťovým zábradlím. Druhou novinkou je bazén.
Útulnost, relaxace, pohoda
Celá renovace se nesla ve znamení uvolnění a zpříjemnění. Děti vyrostly, a protože rodiče tráví hodně času doma, chtěli zvýšit kvalitu svého života.
Hlavní obytný prostor má dřevěnou podlahu a je harmonizovaný různými textiliemi, které místnosti dodávají hloubku a textury. Už od vchodu můžete nahlížet i do kuchyně a jídelního koutu.
Kůže, mosaz, mnoho druhů látek, různé textury
Ve všech prostorech je použita široká škála materiálů. Najdete tu látkové pohovky, hnědé kožené sedačky, které korespondují s různými dalšími hnědými prvky v celém objektu. Na míru vyrobená ocelová knihovna vystavuje rodinné dekorativní předměty. Oknem, které má bílý ocelový rám, vidíte z obývacího pokoje přímo na bazén.
Proti vchodu stojí ocelové schodiště s dekorativním zábradlím. Kromě toho, že spojuje všechny části domu, zaplavuje ho též přirozeným světlem.
Jídelna s kuchyní a obývacím pokojem je černá. Nad stolem visí dominantní svítidla z mosazi a mléčného skla. Součástí rekonstrukce bylo zvětšení malých oken na maximum a všechno, co nebylo z konstrukčního hlediska potřebné, bylo zbouráno. Díky tomu vznikl maximální výhled do zahrady a v jídelně se cítíte jako venku.
Kuchyň v jemně industriálním stylu
Kuchyň se dočkala přeměny v mírně industriálním stylu s čistými liniemi. Použitý nábytek je lehký, otevřený, zachovává staré kvality, ale přizpůsobuje je aktuálním potřebám. Kamenný obklad stěn působí jako silné a elegantní pozadí dřevěných skříní a kontrastuje s útulnou částí kuchyně, která je obložena dřevem. Spolu s cihlami, nerezovou ocelí a dalšími industriálními prvky vytváří nezvyklou, ale velmi příjemnou kompozici.
Industriálně působí i kuchyňský ostrůvek vyrobený z nerezové oceli a cihly. Ostrůvek a stojan na hrnce mají industriální nerezovou povrchovou úpravu připomínající kuchyň v restauraci.
V prvním poschodí jsou dva dětské pokoje a ložnice rodičů
V prvním poschodí se nacházejí dva dětské pokoje. I ty jsou materiálově pestré a útulné. Hlavní stěna v pokoji nejmladšího syna má v horní části cihlový obklad, ve spodní části pak dřevěný. Proti ní je ocelová knihovna, která zahrnuje i šatník a pracovní koutek.
V pokoji staršího syna autoři přeměny použili černou ocelovou knihovnu s vestavěným pracovním koutkem a dřevěnou šatní skříň jakoby vytaženou ze staré stodoly. Koupelna synů má přírodní barvy a terazzovou podlahu.
Atmosféru v hlavní ložnici rodičů s vlastní koupelnou zútulnily dřevěné stropní trámy. Přibyl bílý šatní roh, který prostor zvětšuje, a podobně jako v denní zóně i tady najdete mnoho textilií, které poskytují pocit tepla.
Podkroví pod střechou – životní prostor pro náctiletého s vlastní koupelnou
Nové poschodí je životním prostorem náctiletého syna. V části s nejnižší světlou výškou je spací kout a proti němu, u bílé stěny, je umístěn pracovní kout s velkým výstupem na střešní terasu. K prostoru patří vlastní koupelna se sprchovým koutem, WC a umyvadlem. Domácí si podkroví velmi pochvalují.
„Dodatečný prostor byl velmi potřebný a někdy se ty nejzajímavější a nejkreativnější prostory rodí z nouze. Výsledkem je skutečně jedinečné a nezvyklé podkroví,“ doplňují autoři rekonstrukce Sara a Nirit Frenkel.
Projekt „The Second Time Around“
autoři: Arch. Sara a Nirit Frenkel
lokalita: Sharon, Izrael
plocha: 210 m2
realizace: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Itay Benit