Zdroj: Shutterstock

3 nejčastější chyby při výběru domácího kina: Zvažte správný typ systému a kompatibilitu s televizorem

25. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Televizory s plazmovou obrazovkou a se zakřiveným displejem odešly do historie, dnešním „mainstreamem“ jsou LCD displeje s podsvícením LED. Čím dál více se však prosazují technologie OLED, kvantové body a mini LED. Co dalšího se u černé techniky změnilo oproti období před pěti či deseti lety?

Další oblastí je rozlišení. Takzvané HD ready (720 p), či dokonce ani Full HD (1080 p) dnes už téměř nekoupíte. Standardem je rozlišení Ultra HD 4K a čím dál více modelů podporuje i 8K. Mnoho novinek se objevilo i ve zpracování obrazu, zvuku a inteligentních funkcích TV.

Přečtěte si také:
Jak vybrat ten správný televizor: Proč je důležitý počet pixelů a vyplatí se 4K?

Zmiňme například HDR (High Dynamic Range) – technologii, která rozšiřuje dynamický rozsah obrazu a vede k živějším barvám a větším kontrastům, její pokročilou verzi HDR10+ nebo Dolby Vision.

Domácí kino

Výběr televizoru je základ, ale kvalita obrazu je jen jedna stránka mince. I když se výrobci velmi snaží, zabudované reproduktory v plochém TV panelu nedokážou poskytnout adekvátní audio zážitek. Proto je vhodné zvážit připojení externího systému na reprodukci zvuku.

Zde máme možnost pokračovat výběrem vhodného soundbaru (pro razantní basy i s výkonným subwooferem) nebo investovat do domácího kina s podporou vícekanálového zvuku.

Důležitým faktorem je přitom i investiční náročnost – pokud chceme vytvořit domácí kino například s počtem kanálů 7.1, nebo dokonce Dolby Atmos, je třeba počítat i s náklady na velký počet reproduktorů (8, respektive 15).

Rodina se dívá na film

Zabudované reproduktory v plochém TV panelu nedokážou poskytnout adekvátní audio zážitek. Zdroj: Shutterstock

Ozvučení

Při výběru ozvučení domácího kina je důležité zvážit typ systému – soundbar, nebo tradiční domácí kino. Soundbary jsou kompaktnější a jednodušší na instalaci, ale tradiční kina nabízejí lepší zvuk. Počet kanálů domácího kina začíná na 5.1, zatímco soundbary poskytují nejčastěji konfiguraci stereo 2.0 nebo se subwooferem 2.1.

Přečtěte si také:
Jak vyčistit televizní obrazovku? Zkuste tyto 3 způsoby, třetí vám pomůže dokonce i se škrábanci!

Oproti tomu například A/V přijímač Denon AVC-A110 podporuje až 13.2kanálové zpracování, aby napájel konfiguraci reproduktorů 7.2.6 nebo 9.2.4 pro hlubší 3D zvukové zážitky.

Dalším faktorem je typ reproduktorů v systému domácího kina. Mohou být pasivní, nebo aktivní. Ty pasivní potřebují externí zesilovač, zatímco aktivní reproduktory mají zesilovač zabudovaný. K dispozici jsou dokonce bezdrátové verze, například s technologií HEOS, které dokážou vytvořit konfiguraci kina bez nutnosti reproduktorových kabelů.

Systémy domácího kina se pohybují v širokém cenovém rozpětí. Měli byste si proto stanovit rozpočet před tím, než začnete s nákupem komponentů.

Domácí kino

Při výběru ozvučení domácího kina je důležité zvážit typ systému – soundbar, nebo tradiční domácí kino. Zdroj: Shutterstock

Chyby při výběru

Uživatelé se často nezamyslí nad svými potřebami a preferencemi a nechají se zmanipulovat reklamou. Mnozí před nákupem nečtou recenze a řídí se cenou, což ani v případě nejlevnějšího, ani nejdražšího řešení nemusí být optimální volba.

Časté chyby při výběru jsou následující:

  • Koupě soundbaru bez subwooferu. Když chcete dosáhnout kvalitní zvukové odezvy, subwoofer ji v oblasti basů podstatně vylepší.
  • Koupě domácího kina s příliš malým počtem reproduktorů, respektive kanálů.
  • Koupě domácího kina, které není kompatibilní s vaším televizorem.

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská 
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Moderní bydlení obývací pokoj technika trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze