Zdroj: Filip Marčák

Komunitní bydlení v podobě pěti domů na jedné parcele? Soukromí vyřešili chytře

27. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na rozlehlejším pozemku v bratislavském Lamači vznikl zajímavý projekt mikrourbanismu. Představuje komunitní bydlení v podobě pěti domů na jedné parcele. Dva z domů už existují, další tři jsou navrženy. Podívejme se blíže na nejnovější z nich – „Dům LM“ z dílny architektů z ateliéru GRAU.

Autoři projektu Filip Marčák, Andrej Olah a Matej Kurajda vytvořili novostavbu na mírně svažitém pozemku z osmi identických modulů. Přízemí je větší (pět modulů), horní podlaží po stranách ustupuje, je posazeno na centrální část přízemí (tři moduly).

Všechny fasády jsou provětrávané, obložené modřínovým dřevem bez povrchové úpravy, které zvýrazňuje jednoduchou a symetrickou geometrii domu. Časem získají patinu, díky níž dům ještě lépe zapadne do přírodního prostředí lokality.

Dřevěná novostavba vedle staršího domu- Komunitní bydlení v Lamači.

Dostatek soukromí i u sousedů. Zdroj: Filip Marčák

Ocelová konstrukce v létě slouží ke stínění

Působivým i funkčním prvkem je vnější ocelová konstrukce z HEB-profilů. Je to vlastně abstrahované osové schéma modulů přízemí, posunuté do exteriéru. Architekti tento nezvyklý prvek využili ke stínění před intenzivním letním sluncem – na konstrukce jsou připevněny stínicí plachty, které vytvářejí nejen příjemný prostor pro posezení venku, ale zároveň omezují pronikání přímého letního slunce do interiéru.

Ocelová konstrukce -Komunitní bydlení v Lamači.

Ocelová konstrukce v létě slouží ke stínění. Zdroj: Filip Marčák

Dostatek soukromí i u sousedů

Navzdory tomu, že se stavba nachází v těsné blízkosti sousedícího domu, nabízí dostatek soukromí. Architekti položili nový rodinný dům blízko ke stávajícímu, a to z jednoho důvodu – takto mohou majitelé nejlépe využít celý pozemek u domu bez obav z nechtěných pohledů okolí. Další důležitý fakt je, že se dům otevírá přesně opačným směrem, takže blízkost sousedícího domu nevadí. Stejně tak je dostatečně vzdálen i od další stavby.

Přečtěte si také:
Zdědila stoletý byt a s výzvou se pustila do rekonstrukce. Výsledek je kouzelný!

Jednoduchá dispozice: v přízemí denní zóna, v poschodí jsou ložnice

Dispoziční řešení odpovídá jednoduchému konceptu novostavby. Největší část přízemí zabírá společenský prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, na který navazuje terasa s ocelovou konstrukcí. Celá stěna denní zóny orientovaná do zahrady je prosklená. Po stranách přízemí jsou umístěny obslužné prostory – z jedné strany garáž, z druhé technické místnosti. Mezi garáží a kuchyní je ložnice s výhledem do zahrady a hygienické zázemí.

Bílá kuchyně - Komunitní bydlení v Lamači.

Jednoduchá dispozice: v přízemí denní zóna, v poschodí jsou ložnice. Zdroj: Filip Marčák

Minimalistické schodiště, beton, ale i zjemňující dřevo

Minimalistickým jednoramenným schodištěm, ukrytým mezi dvěma betonovými zdmi, se dostanete z centrálního prostoru do druhého nadzemního podlaží. Na společný výstupní prostor navazují dva rovnocenné pokoje, ložnice a koupelna. Z dětských pokojů se dá vyjít na terasu, která pokrývá jeden modul přízemí. U schodiště vznikl otevřený prostor na čtení či práci.

Přečtěte si také:
V malé vesnici pod horou Říp si zrekonstruovali starou usedlost

Celý interiér je řešen v kombinaci bílé, šedé a dřeva. Stropy jsou ponechány jako surový beton. Studený efekt zjemňují kromě dřeva i transparentní dlouhé závěsy na oknech.

Dům LM

architektonický ateliér: GRAU
autoři: Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda
lokalita: Bratislava-Lamač
užitná plocha: 160 m2
realizace: 2020 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Filip Marčák

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné fasády drevostavby fasáda ze sibiřského modřínu rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze