Zdroj: Skarka Studios

Na dokončení čekal tento dům téměř deset let. Dnes je z něj dokonalá venkovská idylka s ovocným sadem

14. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Také do výstavby či plánování rodinného domu mohou zasáhnout nečekané události – jinak by nebylo tolik nedokončených staveb. Podobně tomu bylo u projektu dřevěného domu, který vzešel z dílny architektky Kateřiny Škarkové. Projektování a výstavba začaly v roce 2012, stavba byla dokončena až v roce 2020. Nic to však nezměnilo na faktu, že výsledek má výrazné kvality – jak konstrukční, tak estetické.

Rodinný dřevěný dům v okrese Nový Jičín stál téměř deset let v nedokončeném stavu. Příběh má pozitivní konec díky tomu, že ho odkoupili noví majitelé, kteří ho dostavěli. Okouzlil je i díky pozemku s rozlohou téměř pět tisíc metrů čtverečních. Dům je umístěn v horní části pozemku a shlíží na svažitou zahradu s ovocným sadem, malým potokem a hájem. Prostě venkovská idylka.

Klasický rodinný dům v horní části pozemku

Dům je umístěn v horní části pozemku a shlíží na svažitou zahradu s ovocným sadem, malým potokem a hájem. Prostě venkovská idylka. Zdroj: Skarka Studios

Dřevěná konstrukce je v interiéru viditelná

Architektka se rozhodla ponechat dřevěnou nosnou konstrukci domu na několika místech odhalenou. Zvýraznila tím dřevěné srdce domu.

Přečtěte si také:
Dům ve svahu poskytuje relaxační výhledy

Řada nosných sloupů spolu s dřevěným trámem vizuálně provází majitele i hosty od vstupní haly až k hlavní obytné zóně domu s jídelnou a kuchyní. Tam je tato pohledová osa zakončena francouzským oknem a výhledem do zahrady.

Vertikální propojení díky komínu

Centrálním prvkem obytné části přízemí je otevřený a převýšený prostor, ve kterém dominuje komín krbu na dřevo. Propojuje denní zónu s noční částí umístěnou v prvním poschodí.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetický dům u Dunaje je bezpečný i před povodněmi

Prvek komínu zároveň tvoří vertikální komunikační osu domu, která zůstává vždy otevřená. Krbový komín je z tvárnic, které mají schopnost odevzdávat teplo okolí. Kromě krbu je dům vybaven i tepelným čerpadlem.

Kuchyň se závěsným křeslem a obývák s trámy

Denní zóna. Zdroj: Skarka Studios

Strop nad galerií kopíruje šikminu sedlové střechy. Opět si můžete vychutnat přirozenou krásu dřevěné konstrukce – neopracované dřevěné trámy tvořící střešní konstrukci jsou odhalené. Strop v ložnicích architektka řešila jako rovný, aby měly místnosti na relaxaci klidnější geometrii.

Komín krbu na dřevo v rodinném domě

Centrálním prvkem obytné části přízemí je otevřený a převýšený prostor, ve kterém dominuje komín krbu na dřevo. Zdroj: Skarka Studios

Nízkoenergetický a přizpůsobivý

Kromě ekologického hlediska a nízkoenergetičnosti stavby bylo pro majitele důležité, aby se jejich dům uměl přizpůsobit měnícím se podmínkám. Proto autorka projektu navrhla otevřené, a tím pádem i dostatečně flexibilní prostorové uspořádání domu.

Dětský koutek pod dřevěnýma schodama

Dětský koutek. Zdroj: Skarka Studios

Díky tomu je schopný přizpůsobit se aktuálním potřebám rodiny, které se s časem neustále mění. V přízemí se nachází též pracovna a v poschodí má své místo pokoj pro hosty. Otevřená galerie a nika v prostoru schodiště nabízejí dostatek prostoru pro různé funkce a zařízení.

Přečtěte si také:
K zrekonstruované usedlosti postavili nízkoenergetický rodinný dům se dvěma podlažími

Dřevěný dům

architektka: Kateřina Škarková

lokalita: okres Nový Jičín, ČR

realizace: 2020

MATERIALIZACE

fasáda: omítka + dřevěné obložení na vstupu a dílně / OSB desky / tepelná izolace minerální vlna + eps, xps / dřevěná sloupková konstrukce

dveře: dřevo

okna: dřevěné jádro + plast

střecha: pálená střešní taška

Sabína Zavarská

Foto: Skarka Studios

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné konstrukce dřevěné trámy drevostavby francouzská okna krby nízkoenergetické stavby rekonstrukce bydlení rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze