Zdroj: Gustav Willeit

Navzdory obrovské ploše působí moderní vila skromně. Na vrcholu vinic citlivě zapadla do krásného prostředí

16. 01. 2022
Diskuze (0)

V jižním Tyrolsku na severu Itálie, v nádherné alpské krajině Termeno, jsou slavné vinice. Pěstuje se zde především aromatická odrůda Gewürztraminer. Na vrcholu vinice „Kastelaz“ stála stará nefunkční stavba – navzdory tomu patřila ke koloritu krajiny. V roce 2018 byla vyhlášena architektonická soutěž na nahrazení staré budovy novou, která by citlivě zapadla do prostředí. Vítězem soutěže se stal architektonický ateliér Peter Pichler Architecture. Jak vypadá jejich projekt v reálu?

Působivá bílá stavba, která se nenápadně stáčí na vrchu vinice, patří známé vinařské rodině. Kopíruje terén svahu a úplně do něj zapadá. Kolem jsou horská údolí, vinice, les a jezero Caldaro – to vše je díky 360° výhledu z nenápadné, a přitom velkolepé vily vidět. Geometrie novostavby se odvíjí od podmínek lokality. Vytváří plynulý a harmonický přechod mezi krajinou a obydlím, které z blízké vsi téměř není vidět.

Přečtěte si také:
Vila u Jizerských hor stojí v prudkém svahu a majitelům poskytuje krásné výhledy

„Stužka“ stočená do U a soukromé atrium

Stužkovitá struktura domu, která vychází z přírodní krajiny, vytváří vnitřní nádvoří. Kromě ochrany před silným větrem přicházejícím od jezera, poskytuje majitelům soukromí a možnost nerušeně si posedět venku.

Kastelaz_HOF1

Geometrie novostavby se odvíjí od podmínek lokality. Vytváří plynulý a harmonický přechod mezi krajinou a obydlím, které z blízké vsi téměř není vidět. Zdroj: Gustav Willeit

Materiály použité na fasádu kopírují existující opěrné zdi z okolních vinic, jsou vyrobeny z křídového kamene. Odrážejí stejnou strukturu a barvu.

Tři křídla s různými funkcemi a výškou

Koncepce stavby je rozdělena do tří částí – „křídel“, která jsou uložena do tvaru písmene U s šikmou spojující částí a mají různou výšku střechy. Konkrétní tvar každé části se odráží od funkcí v interiéru.

Kastelaz_HOF15

Vnitřní nádvoří spojuje všechny prostory a plynule přechází do okolní přírody. Zdroj: Gustav Willeit

Základním požadavkem bylo co nejvíce přirozeného světla uvnitř a kvalitní propojení mezi interiérem a exteriérem. Vnitřní nádvoří spojuje všechny prostory a plynule přechází do okolní přírody.

Přečtěte si také:
Rodinná rezidence s bazénem a krásnou zahradou vyrostla na místě původního statku

Dobře zamaskované tři výškové úrovně

Vertikálně je stavba členěna na tři výškové úrovně. V podzemí se nachází velká garáž, prádelna, technické zázemí a schody do přízemí. V přízemí je hlavní obytný prostor. Jedno rameno tvoří kuchyň, jídelna a obývací pokoj s dvojitou výškou, v protilehlém se nachází hlavní ložnice rodičů s koupelnou.

Kastelaz_HOF8

Na celý interiér navazují venkovní terasy. Zdroj: Gustav Willeit

V části, která spojuje tato dvě ramena, jsou dětské pokoje, pokoj pro hosty, šatna, koupelna. Na celý interiér navazují venkovní terasy. Nejvýše položený je mezanin ve střední části stavby. Z něj se vychází na střešní terasu s krásným výhledem.

Kastelaz_HOF10

Vertikálně je stavba členěna na tři výškové úrovně. Zdroj: Gustav Willeit

Pocta místním materiálům zvenčí i zevnitř

Krajina vstupuje do interiéru díky širokým skleněným fasádám. Navzdory množství skla se architektům podařilo zachovat vnitřní soukromí. Místní materiály najdete i v jednotlivých místnostech. Vytvářejí teplou, přitom však jednoduchou, minimalistickou atmosféru. Návaznost jednotlivých vnitřních prostorů, jakož i kontinuitu vnitřku a vnějšku zvýrazňuje použití dvou kontrastních materiálů – betonu a dřeva.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní vila v minimalistickém stylu proměňuje výhledy v krásné obrazy

Kastelaz Hof House

architektonický ateliér: Peter Pichler Architecture

lokalita: Tramin an der Weinstraße, Itálie

plocha: 380 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Gustav Willeit

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium domy ve svahu geometrické linie minimalistický styl moderni architektura moderní domy prosklené plochy vily

Diskuze