Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům
Základní filozofií architektů z ateliéru 3AE je dodržování tří základních elementů, které definoval římský architekt Marcus Vitruvius Pollio. Těmi elementy jsou Firmitas (pevnost, trvanlivost), Utilitas (funkčnost, užitková hodnota) a Venustas (krása). Když jsou ve stavbách vyváženy, vzniká vzájemná harmonie, kterou můžete nejen vidět, ale i cítit. Jedním z mnoha zajímavých projektů architekta Lukáše Pejsara je rodinný dům v Rokycanech, který je nízkoenergetickou dřevostavbou.
Na začátku byla stará chata a dobře promyšlený plán. Chata na parcele v přírodním prostředí vzrostlých stromů byla už za horizontem své životnosti, a tak uvolnila prostor nové dřevěné stavbě. Investoři chtěli,
aby nový dům nejprve sloužil k rekreaci, ale v budoucnosti i k trvalému bydlení mladé rodiny. Novostavba šitá na míru splňuje tedy obě
funkce – i funkci víkendové chaty či domu na dovolenou, ale je v ní též možné bydlet trvale.
Soukromí chrání venkovní sklad
Největším benefitem parcely je vzrostlá zeleň, která dodává prostoru patřičnou intimitu a v letních měsících příjemné zastínění. V těsném sousedství parcely se bohužel nachází bytový dům, který značně limitoval umístění a otevření domu do zahrady.
S tímto problémem si nakonec poradili tím, že předsunuli hmotu venkovního skladu tak, aby zabezpečoval soukromí v obývacím pokoji a na dřevěné terase.
Přízemí patří společenskému prostoru
Jak je řešena dispozice? Do domu vejdete ze západní strany. V předsíni se nachází velká vestavěná skříň a botník. Přes předsíň je přístupná technická místnost s WC. Z předsíně vstoupíte do maximálně otevřeného prostoru obývacího pokoje, který je propojen s kuchyní a jídelnou. Odsud se dostanete přímo na venkovní terasu a přes ni do zahrady.
Noční zóna je vysunutá
Schodiště do druhého nadzemního podlaží ukrývá praktický úložný prostor. V horním poschodí se nachází noční část – koupelna s WC, ložnice a dva pokoje. Úložné prostory v pokojích řeší prostorné vestavěné skříně. Díky konzolovitému vysunutí horního podlaží nad spodní vznikl v části, kde je terasa, přesah. V létě funguje jako ochrana interiéru před přímým sluncem a brání přehřívání prostoru. Během nepříznivého počasí funguje jako stříška nad terasou.
Co je na fasádách? Thermowood a stěrka
Dřevěný obklad na fasádě je ukládán vodorovně. Fasáda i terasa jsou z tepelně opracovaného dřeva – takzvaného thermowoodu, díky kterému stavba neruší okolní prostředí. Přírodní obklad je kombinován s klasickou stěrkovou fasádou, která je použita především na venkovním skladu.
Zároveň je tím opticky oddělena technická část domu od obytné. Interiér
i exteriér osvěžují výrazné barvy – vstupní dveře, rámy oken a podpěrné trámy na terase jsou nabarveny výraznou žlutou, která je sladěna s jasně modrou. Díky dřevu na podlaze, stěnách i stropě působí všechny pokoje mimořádně útulně.
RD Rokycany
architektonický ateliér: 3AE
autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
lokalita: Rokycany, ČR
užitná plocha: 96 m2
zastavěná plocha: 56 m2
realizace: 2020
potřeba tepla na vytápění: 38 kWh/m2 rok
Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman, Petr Polák