Po třiceti letech od koupě nevšedního pozemku v blízkosti Prahy si konečně splnil sen! Nad zatopeným lomem vyrostla parádní dřevostavba
Rodákovi ze Šumavy se podařilo před třiceti lety koupit nevšední pozemek s nádhernou polohou nad jezerem ve starém žulovém lomu. Postupně poznával všechna zákoutí, budoval zahradu, věděl, kdy a kam přesně dopadají sluneční paprsky. Vedle péče o zahradu si vytvářel představu o trvalém bydlení na tomto místě. Ze snu je dnes realita.
Pozemek s neuvěřitelným geniem loci se sice nachází v blízkosti Prahy, ale je dost daleko na to, aby zabezpečil klid a soukromí. Jezero s privátní pláží a čistou vodou, půlhektarová zahrada…
Majitel tento pozemek koupil s původní chalupou, která byla sice krásná, ale nebyla vhodná pro dlouhodobé užívání. Místo ní vyrostl nový plnohodnotný dvoupodlažní dům, který respektuje původní stavbu a magii prostředí.
Nejkomplikovanější bod stavby: základy v žulovém masívu
Majitel pozemku svůj soukromý ráj popisuje: „Vyrůstal jsem na Šumavě. Odsud je má láska ke dřevu a přírodě. Miluji jeho vůni, jeho silice… Všechna energie je tu v magické triádě: kámen, dřevo, voda. Na veletrhu For Arch jsem se seznámil s architektem Lukášem Pejsarem z ateliéru 3AE, s. r. o. Věděl jsem, co chci, a hledal jsem někoho, kdo mi vyjde v návrhu mého domu vstříc. Potom jsme ještě půl roku ladili detaily.“
Jedním z těch nejdůležitějších „detailů“ byla poloha domu se sedlovou střechou. Původně měl stát u nynější pláže, ale volba nakonec padla na místo nad lomem obklopeným žulovým masívem. Poskytuje nádherné výhledy, ale odtěžit žulový masív a vybudovat tu základy se sklepem nebylo lehké ani levné.
Otevřený k zatopenému lomu
Dům, který je na dálku vidět díky světlému dřevu a červené sedlové střeše, architekt otevřel na jih a západ, směrem k zatopenému lomu. Dřevěná hmota stavby vytváří nejen samotné tělo, ale také přechodové prostředí mezi domem a přírodou na terase. Přesahy střechy a venkovní žaluzie chrání interiér v létě před přehříváním, v zimě dům využívá nemalé tepelné zisky.
Sto metrů čtverečních teras
Venkovní prostor vedle stavby zahrnuje až sto metrů čtverečních většinou krytých teras. V létě (nejen) otevřením dveří vytvoří přímé pokračování interiéru. Najdete tu venkovní kuchyň, vířivku, poctivě vypiplanou zahradu, o kterou se majitel stará už třicet let. Z domu je vidět na pláž, v lomu se též nachází loděnice.
Dřevostavba formou respektuje klasickou podobu původní chalupy. Konstrukčně sestává z panelů CLT, které jsou viditelné v interiéru. Dům je difúzně otevřený s provětrávanou fasádou. Obklad fasády tvoří vodorovné modřínové profily, okna jsou dřevěná. Dům „uzavírá“ tašková střecha.
Rezidence nad zatopeným lomem
architektonické studio: 3AE, s. r. o.
autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
projekce: Libor Švehla, DiS.
lokalita: Středočeský kraj
projekt: 2019/20
realizace: 2021
zastavěná plocha: 106,98 m²
užitná plocha: 145,43 m²
plocha pozemku: 4 400 m²
Výrobci a dodavatelé
- 3AE – studie, projekce a realizace konstrukce
- Novatop – masivní dřevěné panely CLT
- okna a žaluzie – VEKRA, materiál dřevo smrk, odstín kaštan tmavý
- Petr Hofta – dokončovací stavební a interiérové práce
- VEEM, s. r. o. – hrubá stavba
- David Dušek – tesařské práce a pokrývačské práce
- Petr Mik – kuchyň, truhlář, designér
- Václav Dvořák – light design, elektroinstalace, podlahové topení, zabezpečení
Sabína Zavarská
Foto: BcA. Petr Polák
Tady bych se cítil DOMA a ta Šumava z toho krásně dýchá… Sám jsem udělal něco podobného a na Šumavu se vrátil po 45 letech s malůvkou, kterou jsem si vysnil už
v mládí… Pustil jsem se od základu do své realizace dřevostavby v 62 letech a také si splnil sen… Jsem tady na Šumavě opravdu šťastný..