Zemědělský sklad přeměnili ve dva domy. Fotovoltaika, světlý interiér i zimní zahrada nesmějí chybět!
Mnoho zemí a lokalit má dnes problém s nedostatkem bydlení. Místo drahých bytů či domů v centrech velkých měst plných ruchu, stále více mladých lidí dává přednost klidnému bydlení ve vzdálenějších zónách.
Urbanizace se dočkala i oblast okolí francouzského města Rennes, nejznámějšího města v Bretoňsku. Právě tu uprostřed polí stál zemědělský sklad. Dnes je z něj industriální dvojdům, vypadající jako jedna dlouhá stodola. Majitel původní budovy v ní trávil mnoho času prací a po odchodu do důchodu si umínil udělat z ní příjemné bydlení. Objemy a existující struktura z dubu zůstaly. Tvoří stopy po původním využití stavby a zároveň se staly základy, na nichž architekti z ateliéru Haddock Architecture vytvořili dva nové domy.
Fotovoltaika a orientace na jih
Samozřejmostí byla vylepšení směřující k úspornému a pohodlnému způsobu života. Patří sem fotovoltaická střecha domu a další moderní řešení. Celá stavba stojí na hranici pozemku, a tak mohou majitelé naplno využít vlastní zahradu a jižní orientaci, ze které plyne mnoho výhod, včetně dostatku přirozeného světla.
Obývací pokoj s dvojitou výškou
Oba domy uzavřené do jednoho celku mají velmi podobné dispoziční řešení – jeden je však o něco menší. V přízemí obou najdete velký obývací pokoj s kuchyní, která má dvojnásobnou výšku a otevírá se do zahrady.
Následuje schodiště a za ním je ještě jeden pokoj (v druhém domě jsou dva menší pokoje) a hygienické zázemí. V patře je další ložnice.
Kaštanový obklad, světlý interiér, zimní zahrada
Dva domy jsou pokryty kaštanovým obkladem a všechny materiály použité na stavbu pocházejí z biologických zdrojů. Interiéru dominuje bílá v kombinaci se světlým dřevem. Pod schodištěm se nacházejí úložné prostory. Velká prosklení je možné uzavřít okenicemi na kolejničkách, které jsou totožné s fasádou.
Rozšířením obou domů jsou zimní zahrady, které stírají hranici mezi interiérem a exteriérem a zároveň vytvářejí prostor na odložení kola či pracovního oblečení. Jsou plně prosvětleny i shora.
„The Living Warehouse“
architektonický ateliér: Haddock Architecture
hlavní architekt: Maxime Douche
lokalita: Rennes, Francie
plocha: 191 m²
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Charles Bouchaib
Osobně mám tyhle atypické domy rád, vždycky mě to fascinovalo, když někdo dokázal přeměnit třeba hangár nebo starou stodolu v rodinný dům. Přijde mi to skvělý, že v podstatě stará stavba dostane druhou šanci a dneska, když je o bydlení v podstatě nouze, tak je to i dobré řešení. Vidím to hlavně u mladých, kteří se k tomu ubírají možná i v rámci nějakého jejich životního stylu, kdy tím chtějí šetřit přírodu nebo nevím. Fotovoltaika je v tomhle případě velký plus a dokáže udělat velkou službu i při těch rozměrech domu, nehledě na to, že když se zrovna nespotřebovává, tak lze přebytky nechat dobře odkoupit u nás třeba přes bezDodavatele a podobné, co tuhle možnost nabízí. Rozhodně nabídne stejně dobré podmínky pro bydlení jako by se nechal postavit nový barák.