Zdroj: Dano Veselský

Jak oživit zahradu a posílit zdraví dřevin správným řezem?

12. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Řez patří k nejdůležitějším zahradním pracím, ale pro mnoho pěstitelů je nejsložitější, a proto odsouvanou činností. Neobejde se bez něho během svého života téměř žádná dřevina. Díky řezu získávají přitažlivější vzhled, více kvetou a bohatěji plodí. V neposlední řadě je vhodně zrealizovaný řez jednou z osvědčených cest posílení celkového zdravotního stavu a prodloužení života dřevin.

Důležité je však řez vykonávat správným způsobem a v optimálním termínu. Mnohdy se však na to zapomíná a výsledky potom bývají katastrofální.

Přečtěte si také:
Plánování zahrady krok za krokem: Proměňte svůj pozemek ve snové místo

Otázky a odpovědi

Jak správně řezat

Na dvoře máme přestárlé vždyzelené vavřínovce. Olistěné jsou už jen v horní části, blíže k půdě jsou vidět silnější dřevnaté výhonky. Jak těmto keříkům navrátíme pěkný vzhled? Slyšela jsem, že se osvědčuje je zmladit, ale drastičtějšího zásahu se obávám, protože bych nerada o ně přišla. Co byste nám doporučili? Je možné zmladit i starší cesmínu?

Vavřínovce jsou vděčné vždyzelené listnáče s celoročním efektem. Ale i tyto dřeviny se časem mění a stárnou. Pokud jste jim v předešlých letech nevěnovali dostatek pozornosti ve formě pravidelnějšího řezu, zřejmě se vám příliš rozrostly, ve spodní části začaly ztrácet olistění a odhalovat nepěkné dřevnaté stonky. Ztracenou přitažlivost jim navrátíte silným zpětným řezem, a to až do staršího dřeva. Nějaký čas sice potrvá, než se znovu pěkně olistí a nabydou svěžího vzhledu, ale rozhodně se tento úkon vyplatí uskutečnit. Ideální čas je na to v březnu, tehdy všechny výhonky seřízněte na výšku alespoň 40–50 cm od povrchu půdy. Seříznuté keříky přihnojte a vydatně zavlažte. Podobným způsobem můžete navrátit krásu a svěžest i cesmíně, ale počítejte s tím, že její regenerace bude probíhat pomaleji.

Na konci zimy jsme v zahradě, kterou jsme zdědili po prarodičích, ořezali všechny přerostlé keře. Očekávali jsme však, že vyženou nové výhonky a na jaře nás potěší pěknými květy. Nic se však nestalo. Ořezali jsme takto zlatici, okrasný rybíz, kalinu i pustoryl. Co je příčinou nekvetení ořezaných keříků? Realizovali jsme toto ošetření nesprávně?

Všechny vyjmenované keře patří k druhům, které kvetou na jaře. Květní pupeny se sice tvoří na jedno, nebo i dvouletých výhoncích, ale ty se musí nejdříve vyvinout. Tím, že jste tyto dřeviny řezali na konci zimy, připravili jste se o květy. Keře, které rozkvétají na jaře, se mohou řezat až po odkvetení, bývá to na přelomu jara a léta, nikdy ne dříve. Důležitý je i způsob řezu. Keře je potřeba prosvětlovat, tedy pravidelně odstraňovat seříznutím co nejblíže k bázi vždy alespoň třetinu nejstarších větví. Zlatici můžete mírně zkrátit všechny mladé výhonky, které nesly květy i po odkvetení, například začátkem dubna.

Zahradnické nůžky

Zdroj: Shutterstock

Řez a na co dát pozor

Kdy je příznivý čas na zmlazení kaliny? Příliš se nám rozrostla, je řídce olistěná, odhalila silné dřevnaté stonky a méně kvete. Chtěli bychom z ní mít opět pěkný keř.

Tato dřevina reaguje na silný zpětný řez velmi dobře, proto se ho neobávejte. Příznivý čas je na konci zimy, ve dnech, kdy už nehrozí silné mrazy, Všechny výhonky seřízněte na výšku zhruba 50–60 cm od báze keře a zároveň dejte pryč i ty velmi slabé. Během následující sezony vytvoří kalina velké množství nových výhonků, počítejte však s tím, že část z nich budete muset opět na konci zimy odstranit, aby nebyl keř příliš hustý. Abyste se však úplně nepřipravili o zeleň této dřeviny, vyplatí se zmlazení rozložit do dvou či tří let.

V předzahrádce máme vysazenou magnolii Soulangeanovu. Narostla nám však do šířky a s tím jsme nepočítali. Chtěli jsme si ji vytvarovat do pěkné kompaktní formy, ale slyšeli jsme, že tato dřevina se řezat nemá, údajně řez nesnáší. Je to tak?

Škoda, že jste si před výsadbou nezjistili, do jaké výšky a šířky tato dřevina dorůstá a nepočítali pro ni s vhodnějším prostorem, který by měl být 4 × 4 metry. Magnolie skutečně patří k okrasným dřevinám, které řez nesnášejí. Navzdory tomu je často vidět snahy zkrotit je řezem. Takovými zásahy však dochází spíš k jejímu ničení. Rány po řezu se magnoliím hojí velmi dlouho a špatně. Kromě toho potom z těchto míst vyrůstá velké množství nových a dlouhých, nahoru směřujících výhonků, které však způsobují nežádoucí zahušťování koruny. Řezem zároveň magnolie ztrácí svůj charakteristický růstový tvar.

DOBRÁ RADA: Na řez dřevin používejte vždy jen vyčištěné a ostré nářadí.

Dřeviny s kompaktnějšími korunami ocení pravidelnější řez, jinak přerostou a ztratí původní formu. Pomůže jim silný zpětný řez, při němž zkrátíte všechny výhony v korunce na délku asi 30 cm, uskutečněte ho koncem zimy. Tento úkon ocení vícero druhů a odrůdy s kulovitou korunkou – katalpy, akáty, javory a japonské vrby.

Vřesovce

Zdroj: Shutterstock

Růže a jabloně

Už tři roky máme zahradu, ve které pěstujeme i růže. Stále však nemáme jasno v tom, jak je stříhat na podzim a jak na jaře. Sousedé zkracují růžové keříky na podzim a těsně nad půdou, ale jejich růže až tak přitažlivě během sezony nepůsobí. Co je správně?

Řez růží se na podzim vykonává do první poloviny listopadu. S řezem však příliš nespěchejte, předtím by měly z keříků opadnou všechny listy. Před zimou stačí mírně zkrátit výhonky, důležité je též dát pryč zbytky květů, případně vytvořené plody. Urostlejší růže, velkokvěté a mnohokvěté odrůdy, můžete zkrátit o něco více, na výšku minimálně 60 cm. Seříznutí růží téměř těsně nad půdou je chybou, dělává ji každý rok mnoho zahrádkářů. Takto ošetřované růže bývají během zimy více ohrožené a jejich životnost bývá všeobecně nižší. Radikálnější zkrácení růží se realizuje vždy až v jarním období, březnu až dubnu.

Přečtěte si také:
Minimalismus v zahradní architektuře: Jak platany a jednoduchost oživují moderní prostor

Uprostřed trávníku za domem máme už několik let vysazenou pěknou okrasnou jabloň. Každý rok krásně kvete a bohatě plodí. Těší nás, že nevyžaduje téměř žádnou pozornost, netrpí chorobami a ani ji nenapadávají škůdci. Strom však postupně stárne a obáváme se, že bude vyžadovat už i první ošetřující řez. Zatím jsme korunu neprostřihávali. Kdy bychom měli začít a jak správně postupovat? Nehrozí, že řezem tuto dřevinu poškodíme nebo úplně zničíme?

Správně uskutečněným řezem můžete své okrasné jabloni jen pomoct, podpoříte její vitalitu a celkovou atraktivitu, určitě se proto tohoto zásahu neobávejte a neodkládejte ho. Nejprve si však důkladně prohlédněte celou korunu tohoto stromu. Nejlepší příležitost na to budete mít v zimě, kdy je strom bez listů a bývá přehlednější. Zároveň máte v tomto období šanci i na uskutečnění řezu. Není to nic složitého. Z koruny se snažte odstranit všechny suché, poškozené, křížící se a příliš zahušťující větve. Odřízněte i ty, které nepřirozeně rostou dovnitř koruny. Jednotlivé větve řežte ostrou pilkou a vždy v místě, odkud vyrůstají.

Stříhání keře

Zdroj: Shutterstock

Co s keříky

Vyžaduje pravidelné stříhání i rododendron? Jak je to se šeříkem? Slyšela jsem, že stačí, když si každý rok odříznu do vázy pár rozkvetlých větviček. Jde o mladší keřík.

Pravidelný řez rododendrony nevyžadují. Tyto dřeviny však velmi dobře reagují na jarní radikální zmlazení, což však doporučuji jen u přestárlých jedinců. Průběžně můžete odstranit některou z větví, která působí rušivě, a to těsně u místa, odkud vyrůstá. Mladším šeříkům se po odkvetení snažte odstřihávat hlavně odkvetlé květy. Každý rok též můžete hlouběji seříznout několik nejmladších a silných výhonků. Zabráníte tím odhalování dřevnatých částí.

Líbí se nám ibišek syrský. V zahradě jsme si dokonce vysadili vícero odrůd. Některé keříky nám však začaly kvést méně, navzdory tomu, že jsme jim vybrali vhodná místa s dostatkem slunce. Je to tím, že je vůbec nestříháme? Všimla jsem si, že v některých předzahrádkách v rámci našeho města bývají tyto dřeviny brzy na jaře úplně zkrácené. Jak správně postupovat při řezu ibišku syrského?

Ibiškům, které polevují v kvetení, správně uskutečněný řez velmi pomůže. Každý rok však tyto dřeviny řezat nemusíte, i když je to cesta, jak co nejrychleji podpořit tvorbu většího množství květů. K řezu přistupte na konci zimy a snažte se odstranit co nejblíže k bázi keře co nejvíce nejstarších a příliš přestárlých větví. Ty mladší zkraťte jen zhruba o třetinu. Počítejte s tím, že po řezu zůstane keř nevzhledný, tvořený jen několika základními výhony, během jara však vyžene nové silné výhonky. Zřejmě vás ještě nepotěší bohatým kvetením, ale v další sezoně by už měl být květy obsypaný.

Jak zkrátit jalovec

Pod stromy v zahradě máme vysazenou různou půdopokryvnou zeleň, brslen Fortuneův, skalník a na slunečném místě i plazivý jalovec. Postupně se však začaly tyto dřeviny více vytahovat do výšky, ale chtěli bychom, aby porost zůstal nižší. Můžeme tyto rostliny zkrátit?

Ano a nejlépe, pokud to stihnete koncem zimy nebo začátkem jara. Brslen, skalník a i jalovec se díky zkrácení, na které velmi dobře reagují, zakrátko pěkně zahustí. Použít na to můžete ostré nůžky na živý plot. Ošetřené keříky nezapomeňte zavlažit a přihnojit.

Řešení dalších problémů

Řez hortenzií

Součástí mnoha zahrad jsou hortenzie. Bohaté kvetení těchto dřevin je však podmíněno pravidelným a správně uskutečněným řezem. Jednotlivé druhy hortenzií však mají na řez odlišné požadavky. Hortenzii stromkovitou a též hortenzii latnatou řežte vždy na konci zimy, a to silným zpětným řezem. Asi 30 cm nad půdou odstřihněte všechny výhonky, ideálně nad silnými pupeny. Hortenzie velkolistá zakládá květní pupeny na podzim, na jaře jí odstřihněte jen suchá soukvětí, a to až po první silný pár pupenů.

Přečtěte si také:
Tipy, jak levně a stylově rozzářit zahradu

Řez plaménků

I u této popínavé dřeviny platí, že jednotlivé druhy se požadavky na řez liší. Drobnokvěté druhy, konkrétně v létě kvetoucí plamének vlašský nebo plamének tangutský, řežte vždy na konci zimy a silným zpětným řezem (zkrácení všech výhonků co nejblíže k půdě). Velkokvěté druhy a odrůdy kvetoucí v létě řežte na začátku jara. Ponechte jim několik nejsilnějších výhonků a ty v různé výšce mírně zkraťte. Zároveň odstřihněte co nejblíže k bázi všechny slabé a staré výhonky. Plaménky kvetoucí na jaře není třeba řezat každý rok, stačí je jednou za tři roky na konci jara zmladit.

Citlivé dřeviny

Mnohé okrasné keře řez nevyžadují, dokonce ho nesnášejí. Platí to kromě magnolií i pro vilín, lískovníček, štědřenec, zmarliku, lýkovec, javor dlanitolistý, ale i pro dřín japonský či květnatý. Řezem se nezavděčíte ani keřovitým pivoňkám.

Redukce popínavek

Loubinec je vděčnou a rychle rostoucí popínavou dřevinou. Pokud si ho však nezastřihnete, může se až příliš rozrůst a začít způsobovat problémy. Mírný řez této popínavky můžete uskutečnit v létě a radikální zmlazení během podzimu nebo brzy na jaře.

DOBRÁ RADA: Vřesy bez pravidelného řezu ztrácejí kompaktní tvar. Seřízněte je každý rok na konci zimy.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock, Dano Veselský
Zdroj: časopis V Zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: okrasné keře Péče o zahradu rez drevin udrzba
Sdílejte článek

Diskuze