Dva architekti dokázali téměř nemožné! Vytvořili unikátní bydlení, které připomíná dřevěnou jeskyni, použili na to tisíc sto dvanáct dílů
Řečtí architekti Apostolos Mitropoulos a Thanos Zervos navrhli a postavili v horském středisku Hyades v Trikala Korinthias nezvyklý projekt. Vznikl jako renovace existujícího prostoru a je charakteristický zakřivenou dřevěnou konstrukcí. Připomíná kamennou jeskyni zformovanou přírodními vlivy, až na to, že je ze dřeva. Není divu, že projekt dostal název „Dřevěná jeskyně“.
Půdorys upravovaného prostoru rozdělili na dvě části – v první zóně se nachází hlavní místnost, v druhé sekundární místnosti, hygienické zázemí a obslužné prostory. Hlavní místnost je tvořena zakřivenou dřevěnou konstrukcí, sekundární prostory s výhledem jsou obloženy tmavým kamenem.
Kontrast dvou celků
„Tímto členěním jsme chtěli jasně rozlišit tvrdý ochranný plášť a zakřivený, příjemný interiér, který má podobu jeskyně. Jeskyně se používaly jako útočiště během celé lidské existence.
Součástí vnitřní zóny jsou dvě ložnice integrované do zakřivené konstrukce a otevřená kuchyň. Venkovní zóna obsahuje dvě vedlejší místnosti: obývací prostor s krbem a koupelnu,“ vysvětlují hlavní rysy proměny prostoru jeho autoři.
Pasivní regulace vlhkosti i tepla
Dřevo a kámen použité k renovaci jsou z místních zdrojů. Zakřivená struktura je vyrobena ze smrkového syrového dřeva, zatímco ostatní prvky (kuchyň, skříňky, podlaha) jsou z překližky z borovice. Mezi dřevěnou konstrukcí a betonovou skořepinou proudí vzduch.
Cirkulace vzduchu chrání strukturu projektu a pasivně reguluje vlhkost a teplotu v místnosti pomocí přirozených tlumivých schopností dřeva. Tento fakt je pro projekt mimořádně důležitý, protože se nachází ve vysoké nadmořské výšce, která se vyznačuje výraznými teplotními výkyvy v průběhu celého roku.
Tisíc sto dvanáct dílů a sami dva!
Autoři návrhu – tým Tenon Architecture – stavbu realizovali přímo na místě. Je až neuvěřitelné, že zaoblená struktura se skládá z tisíce sto dvanácti různě zakřivených dřevěných kusů. Výkresy každého kusu byly vytvořeny podle algoritmu, přeneseny na místo, kde byly zpracovány ručně.
Postupně z nich vzniklo padesát pět větších modulů. Každý modul byl ještě před konečnou montáží ručně vyřezán a tvarován. Renovace prostoru se tak stala sochařským dílem. Ještě překvapivější je, že při proměně nebyli zaměstnáni žádní tesaři, dělníci ani jiní technici. Každou část struktury navrhli, vytvořili a sestavili dva členové týmu.
Dřevěná jeskyně
architektonické studio: Tenon Architecture
autoři: Apostolos Mitropoulos, Thanos Zervos
lokalita: Trikala Korinthias, Řecko
návrh a realizace: 2018 – 2020
Sabína Zavarská
Foto: Spyros Hound Photography, video: Daniel Oikonomeas