Harmonie pod šikmým stropem

21. 07. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Nové bydlení dnes již nevyrůstá jen na stavebních pozemcích, parcelách či zelených loukách. Je to pár let, co na řadu přišlo také budování domova na již stojících stavbách. Mnozí si přebudovali staré podkroví na novou střechu nad hlavou nebo našli útulné hnízdečko v nadstavbě nad rodičovským či panelovým domem. Takové bydlení má nepochybně svoje výhody – například ušetříte za pozemek. Je však i v souladu s principy feng šuej?

Podle feng šuej neexistuje žádný dobrý nebo špatný pokoj. Dokonce i prostory s negativní charakteristikou mohou mít z pohledu feng šuej na určitou dobu příznivý účinek. Každá místnost je použitelná pro někoho nebo na něco a každý problém má svoje řešení. Platí to i v podkroví.

Šikmý strop se z hlediska feng šuej považuje za nepříznivý, protože narušuje proudění mezi zemskou a nebeskou energií. To posiluje energii ohně a vzniká tak prostor nevhodný na odpočinek. Nemusíte však mít hlavu ve smutku. Všechny šikminy a nepravidelnosti v prostoru se dají ošetřit podle zásad feng šuej.

Pod tlakem šikmého stropu
V přírodě se setkáváme jen s plynulým pohybem. Vítr vane do údolí, přes hory, kolem kamenů a stromů a místy se dostává do vírů. Tam, kde se energie čchi může úplně volně pohybovat, protože nenaráží na pevné hranice, stává se příliš prudkou a rychlou. Podobně to vypadá i v našich domovech. A jsou též taková místa, kde energie chybí. Tmavé kouty a rohy mají stagnující čchi a ta nás obírá o životní energii. Také příliš pomalu se pohybující energie má tendenci měnit se na škodlivou a způsobovat onemocnění. Šikmé stropy vytvářejí tlak směrem dolů, na což lidé často reagují bolestí hlavy, poruchami spánku, pocity strachu a jinými problémy.

Jak v podkroví rozproudit energii
V prostorech pod šikmým stropem, kde se energie pohybuje příliš pomalu, je možné její tok rozproudit světlem. Zářící zdroj světla otočený směrem nahoru k šikmině a teplo proudící z lampy energii čchi zaktivuje a rozhýbe. Rozmístěte proto malé nástěnné lampy po obvodu stěn pod šikminami. Podobně působí i květiny, které svým růstem neustále vytvářejí novou energii a odevzdávají ji okolí. Protože rostliny si vytvářejí vlastní pole energie, mohou se použít i ke zpomalení příliš rychle se pohybující čchi.

Jestli vám šikmý strop zhoršuje spánek, můžete minimalizovat vliv nevyvážené cirkulace vzduchu tím, že nad celou plochou postele nainstalujete vodorovný baldachýn. Negativní působení šikmého stropu se dá zažehnat i zavěšením dvou bambusových píšťal, které podpoří stoupání vzduchu nahoru. Zavěste je pod šikminu tak, aby nátrubky směřovaly šikmo nahoru a konce píšťal byly natočeny k sobě. Vytvoříte tak imaginární trojúhelník. Píšťaly by se neměly navzájem dotýkat, ani by se neměly dostat do kontaktu se stropem.

I když platí, že všechno, co přináší světlo a vzduch, je dobré, střešní okna nad postelí nebo pracovním stolem jsou výjimkou – vyvolávají totiž pocit, že jste na očích a nechráněný. Pocit bezpečí vám pomohou navodit rolety nebo záclony, které můžete zatáhnout kdykoliv, kdy budete potřebovat soukromí.

Pokud vám to prostor dovolí, umístěte postele, pracovní místo či pohovku v té části pokoje, kde je strop rovný. Místa znehodnocená šikminami tak zůstanou volná pro umístění lamp, květin nebo televize.

Podkroví je místo, které s sebou z pohledu feng šuej přináší mnoho negativ, proto je třeba k jeho zařizování přistupovat velmi zodpovědně. Na kvalitě proudění energie čchi totiž závisí zdraví, úspěch i bohatství těch, kdo ho obývají. Pokud se u vás vyskytly problémy, s nimiž si neumíte poradit, zkuste vyhledat odborníka z oblasti feng šuej a požádejte ho o úpravu prostoru.

TEXT: Mgr. Radka Alakšová, poradkyně feng šuej
FOTO: Dano Veselský, Indeco, Komandor, VELUX
ZDROJ: HOME 6/2010

Kategorie: Bydlení Design interiérů
Tagy: feng šuej interier podkroví
Sdílejte článek

Diskuze