Zdroj: Matuš Nedecký / Foter.sk

Jak dostat přirozené denní světlo do staršího bytu?

24. 01. 2022
Diskuze (0)

Podobně jako většinu starších bytů i tento tvořily menší samostatné místnosti, což nevyhovuje dnešnímu životnímu stylu mladých lidí. Díky tomu, že byt s železobetonovým skeletem neměl uvnitř nosné příčky, se ho architektům podařilo otevřít. Hlavním cílem rekonstrukce bylo vytvoření vzdušného a světlého prostoru s přirozeným denním světlem, což se i podařilo.

„Od první prohlídky nám bylo jasné, jakým směrem se budeme ubírat – vytvořit funkční, moderní a minimalisticky řešený interiér, ale zároveň vdechnout bytu staroměstský charakter a zachovat původní autenticitu stavby,“ vysvětluje architekt Marek Abramovič.

Přečtěte si také:
Náročná rekonstrukce poválečného bytu v bratislavském Starém Městě

Snad nejdůležitějším prvkem architektonického řešení byla práce s denním světlem. Architekt se snažil distribuovat přirozené světlo do všech zákoutí bytu, včetně tmavého hygienického zázemí a vstupních prostorů.

Světlo v hlavní roli

„Naší snahou bylo navodit pocit prosvětleného prostoru průhledy napříč bytem už u samotného vstupu. Protože vstup se nacházel v neprosvětlené hloubce bytu u samotného komunikačního jádra bytového domu, bylo nutné vytvořit průhled pomocí stavebních úprav.

Retro obývák s orientálním kobercem a kuchyň s jídelnou

Na období vzniku bytu architekt poukázal i výběrem nábytku, který byl pro danou dobu charakteristický. Zdroj: Matuš Nedecký / Foter.sk

Odstraněním a úpravou hygienického zázemí jsme vytvořili novou koupelnu v centrální poloze tvořící srdce prostoru. Díky tomu se celkově otevřela dispozice a vznikl dojem jakési „okružnosti“ bytu,“ vysvětluje další důležité změny Marek Abramovič.

Změnou dispozice vznikl „okružní“ byt

„Okružnost“ bytu vlastně vysvětluje návaznost jednotlivých funkčních zón – provozní koloběh podél osy vstup – koupelna – ložnice – denní zóna. Mezi obývacím pokojem a ložnicí se nachází dvoukřídlý dveřní průchod s prosklením, takže světlo se z obývacího pokoje dostává do ložnice
(a naopak), i když je zavřená. Nevelký vstup do bytu opticky rozšiřují zrcadla na nábytkové sestavě. I navzdory otevřeným prostorům poskytuje byt dostatek soukromí – jednotlivé části se dají opticky předělit posuvným závěsem mezi obývacím pokojem a kuchyní, nebo v ložnici za prosklenými dvoukřídlými dveřmi.

Dřevěná kuchyň s parketami a bílým ostrůvkem

V kuchyňské části nechybí pracovní ostrůvek, který se dá přesunout podle potřeby. Zdroj: Matuš Nedecký / Foter.sk

Nábytek na míru, i betonářská ocel

Téměř veškerý nábytek v interiéru je řešen na míru. Srdci prostoru dominuje nábytkový kubus vytvořený kuchyňskou linkou, který plynule přechází do ložnicové šatní sestavy. Nábytek z chodbové části zase přechází formou stěnového obkladu až do koupelnové sestavy.

Přečtěte si také:
Úsporná rekonstrukce bytu na starém sídlišti

Hlavní denní zóna spojuje prostornou obývací místnost s kuchyňskou a jídelní částí. V kuchyňské části nechybí ani pracovní ostrůvek, který se dá přesunout podle potřeby. Otevřená knihovna z betonářské oceli dodává interiéru jemně industriální nádech, neruší však útulnost prostoru.

Knihovna v bílé kuchyni

Otevřená knihovna z betonářské oceli dodává interiéru jemně industriální nádech, neruší však útulnost prostoru. Zdroj: Matuš Nedecký / Foter.sk

Světlé barvy a přírodní materiály

Dřevěná vlysová podlaha se stromkovým vzorem plyne celým obytným prostorem, prochází i prostorem koupelny – zdůrazňuje „okružní“ charakter bytu. V koupelně se mísí moderní design s nadčasovým bílým obkladem a bateriemi ve staromódním stylu v mosazné barvě, což poukazuje na historii a umístění bytu ve Starém Městě.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu s jasným rukopisem architekta: Ze 70letého bytu moderní

Mosazné jsou i úchytky, kliky na dveřích či dominantní lampa v obývacím pokoji. Na období vzniku bytu architekt poukázal i výběrem nábytku, který byl pro danou dobu charakteristický.

Mosazné úchytky na zrcadlové skříni

Mosazné jsou i úchytky. Zdroj: Matuš Nedecký / Foter.sk

Byt MTN

architektonický ateliér: abrama architekti, s. r. o.

autoři: Ing. arch. Marek Abramovič

lokalita: Bratislava

plocha: 75 m2

projekt: 2021

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Matuš Nedecký / Foter.sk

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dřevěné parkety moderni bydleni nábytek na míru prosvětlení interiéru retro styl změna dispozice zrekonstruované byty

Diskuze